Како да се справите со измамите?

измами за е-трговија

Една од главните причини зошто претприемачите не одлучуваат да влезат во електронска трговија е поради неизвесност генерирана со купување со личност која немаме начин да ја гледаме физички. И, тоа е дека и покрај фактот дека измамите преку Интернет се помалку секој ден, сепак можеме да бидеме жртви на неетички купувачи кои сакаат да запленат стока нелегално, без да споменуваат трети лица преку кои недозволени методи Тие бараат да украдат лични информации.

Добрата вест е дека станува сè полесно и поевтино да се има онлајн продавница со сите безбедносни протоколи потребно е да се избегне паѓање во измами и од нечесни клиенти и од сајбер хакери кои сакаат да ги украдат сите наши податоци. Во моментов, повеќето од веб-серверите нудат SSL протоколи за безбедност, повикувајќи се на електронски систем за криптирање во кој податоците споделени помеѓу купувачот и клиентот патуваат безбедно преку Интернет.

Од друга страна, единствениот начин на кој мораме осигурете се дека клиентот ќе плати за производот или услугата што го продаваме, едноставно спроведува деловен модел во кој пратката се врши откако ќе се рефлектира плаќањето. Но, мора да запомниме дека исто како што се грижиме за вистинитоста на нашите клиенти, и нашите клиенти ги имаат истите сомнежи. Затоа, најдобро е да понудите сеопфатни начини на плаќање. Не можеме да пропуштиме порта за плаќање и електронски паричници, како што е PayPal. Исто така, се препорачуваат други методи, како што се налози за пари или банкарски депозит, но во помала мера, бидејќи е многу потешко да се следат и да им се спротивстават на измамниците.

Трговијата еволуираше во мрежни методи што не можеме да го оставиме зад себе, ќе видите како онлајн продавница го зголемува вашето присуство и вашата продажба.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.