Како да закажете бесплатни твитови на Твитер

како да закажувате твитови на Твитер

Во моментов, социјалните мрежи се практично неопходни за промоција на производи, компании и луѓе, бидејќи голем број на корисници го поминуваат денот во социјалните мрежи, практично од моментот кога ќе се разбудат и додека не заспијат, затоа е добро тоа научете да управувате со Твитер и да закажувате твитови.

Кога сте starвезда или реномирана компанија, имате работен тим специјално дизајниран за управување со мрежи, исклучиво посветен на управување со сè што е поврзано со нив и нивно ажурирање, свесни за сè што е објавено

Но, за другите корисници, ова понекогаш може да доведе до непријатност или проблем, бидејќи ако треба да објават нешто на нивните социјални мрежи (Твитер во овој случај), ќе мора да бидат свесни тоа да го сторат сами на некој начин.

Како да закажете твитови?

Подолу ќе ви бидат прикажани неколку начини што можете да ги користите за да ги закажете твитовите и да ги објавувате автоматски во времето и местото што ги сакате или ви требаат без да бидете поврзани.

Оваа платформа, веќе некое време има свој начин на закажување твитови тие да бидат објавени во одредено време, но сепак е малку тешко за многу луѓе да ги користат и им требаат одредени барања за да бидат исполнети, како што е Сметка на огласувач на Твитер.

Ова е причината зошто освен постапката на социјалната мрежа, ние ќе ви покажеме  апликации што ќе им овозможи на сите да го сторат ова и тоа на многу поедноставен начин.

Посткрон

логото на посткрон за распореди на Твитер

Тоа е најкомплетната алатка и можно е да се каже дека во основа нуди комбинација на функции помеѓу Hootsuite и Buffer начин на работа, бидејќи нуди два начина да ги закажете вашите твитови, така што е можно нивно автоматско објавување, што може да биде и на одреден датум и време за секој твит, како што тоа го прави Hootsuite, или во низа претходно утврдени распореди, што е пат што работи Бафер.

На ист начин, тоа овозможува објавување на слики со само додадете ја веб-адресата на датотеката што сакаме да ја твитаме и сликите ќе изгледаат како природни твитови од Твитер, нема врски.

Исто така, треба да се напомене дека тој нуди можност за објавување на истиот твит во две различни сметки.

Тампон

лого на тампон

Друга алатка за закажување твитови и тоа ви овозможува автоматски да ги објавувате без да мора да бидете пред вашиот компјутер или мобилен телефон.

На овој начин, можеме да закажеме твитови во кое било време кога сакаме и да заборавиме на останатите.

Нешто што треба да го земете предвид е тоа што овозможува поставување слики преку наставката за Chrome, исто така, дозволува објавување на LinkedIn и Google+.

HootSuite

програма за хутсуит за Твитер

Ова е најпопуларната апликација, со оваа алатка што можете објавувајте на разни социјални мрежи. Од Hootsuite можете закажете го времето кога сакате да се објавува секој твит, Тие автоматски ќе бидат објавени во моментот кога ќе завршите со дефинирање на поставките.

Од Excel

Ако не сакате да зависите од апликациите за закажување твитови, но сепак ви требаат да бидат објавени автоматски, постои алтернативен метод преку табела.

 • Пред да направите нешто, мора да отидете на веб-страницата на Twitter API и да регистрирате апликација со своја сметка на Twitter.
 • После тоа, ќе бидете пренасочени на страница каде што ќе треба да внесете некои податоци и конечно да кликнете на опцијата «Креирај ја твојата апликација за Твитер».
 • На крајот од целиот овој процес, ќе ве однесе до страницата на апликацијата Твитер и токму таму ќе мора да отидете во делот Знаци за клучеви и примања o Клучеви и токени за пристап и копирајте ги клучевите на потрошувачите и тајната на потрошувачите на безбедно место за да ги пренесете подоцна на работниот лист Excel.

На крајот од овој процес, можете да го отворите Excel што е копиран на Google Drive и ќе биде таму каде што ќе најдете три јазичиња на дното, About, Settings и Twitter. Избираме Поставување32

Откако ќе се најдете во овој дел, ќе мора да ги внесете потрошувачите и тајните тастери што штотуку ги копиравте.

Потоа, мора да отидете во горното мени на табелата за да кликнете на опцијата Распоредувачот, потоа кликнете на опцијата Овластете Скрипта така што на овој начин, табелата може да ги распореди твитовите.

Следно, ќе се појави прозорец што ќе ве замоли да ги прифатите дозволите за да може табелата да има пристап до вашите податоци во Google.

Она што останува е да откриете дали сè е подготвено и да проверите дали сè работи правилно, за ова, мора да отидете на јазичето Twitter и компонирајте ги твитовите со тоа што ќе ги напишете во колоната содржина  (содржина), во колоната Должина (должина) ќе ја видите големината на твитовите. Во делот Објавување на датум (датум на објавување) ќе го наведете датумот што сакате да го објавите.

Комуната URL тоа е само ако треба да додадете врска во твитот и ИД на Google Media е местото каде што ќе го ставите ID-то на медиумот во случај да сакате да додадете каква било слика, gif или видео од Google Drive.

Кога ги пополнувате сите полиња што ви требаат, одете во менито Распоред и кликнете на Започни распоред да започне објави.

Од Твитер

Твитер реклами тоа е алатка што ќе ви овозможи да закажете органски твитови и оние што се ексклузивни за промоција, на таков начин што тие се појавуваат „објавени“ на одреден датум и време.

Во вашата сметка за реклами, можете да закажете еден твит што треба да се објави дури една година однапред, покрај тоа што ќе ги додадете во нови и постојни кампањи. Овој тип на карактеристики е идеален и совршен за твитови што треба да се објавуваат за време на викендите, во текот на ноќта или во зафатените периоди кога е многу тешко рачно да се објавуваат.

 • Влезете во вашата сметка на Твитер реклами. За да го направите ова, одете на twitter.com.
 • Бидејќи веќе сте во таа насока, одете на табулаторот „Креативци“ <„Твитови“.
 • Кликнете на копчето „Нов твит“ во горниот десен агол.
 • Ова автоматски ќе ве однесе на страницата на „Создавање твитови“, каде што можете да го креирате вашиот твит, додавајќи го посакуваниот текст, слики, видеа и картички.

Willе мора да го изберете или деселектирате полето каде што пишува "Ексклузивно за промоција".

 • Со избирање на гореспоменатото поле, вашиот твит ќе биде видлив или прикажан само на корисниците кои се насочени во кампањата „Промовирани твитови“, но нема да им биде прикажана органски на сите ваши следбеници.
 • За да закажете органски твит, ќе мора да го одштиклирате тоа поле.

Нешто многу важно што треба да го земете предвид е тоа можете само да го одштиклирате полето Ексклузивно за промоција ако се најавеше со него @Username од сметката за рекламирање.

Откако ќе завршите со компонирање, ќе можете да го изберете копчето за стрелка надолу веднаш до копчето "Tweet".

 • Изберете „Распоред“ од паѓачкото мени.
 • Изберете датум и време кога сакате да го објавите твитот.
 • Твитот што го закажавте нема да биде видлив на вашата социјална мрежа или на која било платформа за партнер со податоци сè додека не се исполнат закажаниот датум и време.

Управувајте со закажаните твитови

 • Влезете во вашата сметка на Твитер реклами.
 • Кога влегувате, мора да отидете во делот Менаџер за реклами, кликнете на табулаторот Креативни <Твитови. Ова е местото каде што можете да гледате и креирате ексклузивни твитови за промоција, закажани, органски или други твитови од вашите кампањи.

Прегледајте закажани твитови

закажете серија ажурирања

За да ги видите сите закажани твитови, изберете го паѓачкото копче «Ексклузивни твитови за промоција»И заменете го со«Закажани твитови".

Со тоа ќе можете да ги видите сите закажани твитови плус сите опции за управување со закажаните твитови

 • Изменете ги
 • Отстранете ги
 • Otros

Измени

Кликнете на копчето «Измени»Се наоѓа на десната страна на страницата, а потоа уредите ја содржината што ви треба од твитот и деталите за неговото објавување, промоција или програмирање. На крајот за да ги зачувате промените, треба само да кликнете на копчето «Ажурирајте го закажаниот Tweet»

отстрани

Доколку сакате, исто така е можно да ги избришете закажаните твитови, за ова изберете го полето до закажаниот твит и кликнете на «Избриши избор»Се наоѓа во горниот десен агол на списокот со Твитови.

Поврзана статија:
Како да го користите Твитер за да го зајакнете бизнисот со електронска трговија

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.