Е-трговијата во Данска вреди 15.5 милијарди евра

Е-трговија во Данска

Е-трговија во Данска Проценето е дека вреди 15.5 милијарди евра за оваа 2017 година. Ако ова предвидување се оствари, тоа би значело дека B2C платформи за е-трговија тие ќе имаат голем обем на деловна активност што ќе порасне за 15 проценти повеќе од минатата година.

Ова беше еден од главните заклучоци што „Данска е-трговија земја 2017“ Известувам од „Фондација за трговија“ која нивната база на податоци се заснова на сопствено истражување и статистика од други. Минатата година е-трговијата во Данска имаше вредност од 13.5 милијарди евра, откако имаше голем пораст од 15.88 проценти од 2015 година. Сега предвидувањата на оваа индустрија се дека ќе надминат 15.5 милијарди евра за крајот на оваа година.

Овие студии исто така покажаа дека 84 проценти од популација преку Интернет во Данска минатата година направивте купувања преку Интернет. Ова одговара на скоро 82 проценти од вкупното население во Данска. Потрошувачите се на возраст меѓу 16 и 24 години, а оние кои се на возраст од 35 до 44 години се возрасни групи со најголеми размери на набавки преку Интернет: 90 проценти од нив купиле производ во согласност во последните 12 месеци.

Облека, чевли и накит се најпопуларните производи во Данска. За овие видови производи минатата година се потрошени скоро 2 милијарди евра, додека технологија, камери и предмети за домаќинството беа исто така популарни производи во Данска. Меѓутоа, кога станува збор за бројот на набавки во врска со овие типови на артикли, облеката е сè уште најпопуларна, но сега ја следат категориите книги, технологија и камери.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.