Како да ја направите вашата електронска трговија посигурна за вашите клиенти

сигурна електронска трговија

Довербата е основен дел од е-трговијата, овозможувајќи им на клиентите да ги купуваат вашите производи без да се грижат за безбедносни проблеми или кражба на информации. Ве натера да Интернет-страницата за е-трговија е посигурна за вашите клиенти, бара да се применат во пракса некои мерки што ја гарантираат нивната удобност и ги охрабруваат да се чувствуваат безбедно кога купуваат во вашата продавница.

Безбедносни сертификати

Многу луѓе не сакаат купувајте преку Интернет бидејќи тие можат да бидат жртви на кражба на идентитет или финансиски информации. За да бидете сигурни дека тоа не се случи, вашата деловна трговија мора да има безбедносни сертификати кои користат SSL-врска и секако дека страницата користи „https“ во својата URL-адреса наместо само „http“, бидејќи „s“ значи безбедност.

Слоеви за автентикација

Погодно е што вие Е-трговијата исто така обезбедува повеќе слоеви на проверка или проверка, пред да се дозволи пристап до информациите. На пример, ако купувачот ја заборави својата лозинка, вашата веб-страница за е-трговија може да им постави неколку безбедносни прашања пред да продолжите да ја испраќате е-поштата со врската за да ја ресетирате нивната лозинка. Со кликнување на врската, адресата за е-пошта е потврдена и потоа може да се пристапи до информациите. Ова спречува податоците да бидат дадени на трети страни.

Усогласеност со PCI

За а Интернет-страницата за трговија работи како таква и може да прифаќа кредитни картички, мора да ги помине сите тестови за усогласеност со PCI. Станува збор за усогласеност на индустријата за платежни картички, што им гарантира на клиентите дека вашата деловна активност за е-трговија е во согласност со сите можни безбедносни мерки за да ги задржи информациите за картичката целосно безбедни.

Повеќе опции за плаќање

Не сите клиенти се подготвени да плаќаат со кредитна картичка или достасана, Значи, ако сакате да ја направите вашата електронска трговија посигурна и да имате поголема продажба, проверете дали нудите неколку начини на плаќање како што е PayPal, што ви овозможува да купувате без да споделувате информации за кредитни картички.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Andrew dijo

  Здраво поздрав!
  Добри информации.