Е-трговијата продолжува да иновира

Е-трговија Тоа е само по себе револуција во начинот на кој ја перцепираме трговијата, поради ова има многу прашања што мора да ги разгледаме за да можеме да укажеме дека ова вид трговија сè уште е иновативен, а доказ се некои од деловните модели што ги разгледаа некои компании кои се посветени на технологијата, како на пр ДЕЛ; и неговиот модел Беше доста успешен, затоа што тоа го велат сопствените клиенти, причината за неговото постоење е што овој модел се базира на целосно задоволство на клиентот, а ние не велиме дека производите што се продаваат не се квалитетни, да го анализираме ова прашање.

Првото нешто што треба да се разгледа е дека премисата на ова модел на е-трговија целосно се заснова на а персонализирано внимание за секој клиент, така е во можност да го понуди вистинскиот производ за наведениот клиент врз основа на нивните преференции, кои се дефинирани во реално време, во зависност од различните карактеристики на нивната навигација во нашите каталози.

Ова е интересно заради тоа што имплицира на синџир на снабдување, бидејќи основата е само за производство на производи и количини што ги бара клиентот. Ова го прави целиот процес на создавање на производи се врши практично без залихи; Ова е доста интересно, бидејќи во голема мера ја олеснува логистиката за испорака на производи на време.

Овој модел служи на еден од побарувања на пазарот што би можеле да го дефинираме со добро позната фраза: „што бара клиентот“; И, тоа е дека во реалноста, каква корист има да се има производ ако нема некој осигурен да го набави? И овој модел не само што одговара на ова прашање, туку исто така се осврнува и на другите потреби на индустријата, како што е намалување на количината на отпад што се постигнува како резултат на производи што не се продаваат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.