Е-трговијата во Шпанија имаше вредност од 23.91 милијарди евра во 2016 година

Е-трговија во Шпанија

Обем на трговија со електронска трговија во Шпанија имаше вредност од 23.91 милијарди евра во 2016 година, што одговараше на пораст од 15 проценти во однос на претходната година. Оваа година, сега се очекува растот да биде 17 проценти, што би достигнало сума од скоро 28 милијарди евра до крајот на 2017 година.

Ова беше демонстрирано благодарение на „Извештај за електронска трговија на Шпанија“ на Фондацијата за трговија. Ова исто така откри дека 11 проценти од компаниите во Шпанија преговарале за нивната продажба преку нивните веб-страници на Интернет. Да направиме споредба: во годините 2014 и 1025 година, овој процент беше само 9 проценти.

Шпански потрошувачи Тие прават постојано истражување пред да купат нешто преку Интернет. Минатата година, 83 проценти од шпанските онлајн корисници истражувале производи или услуги преку Интернет, со 71 процент користеле веб-страници кои им помагаат да направат споредба на цени и производи пред да купат. Секој 2 од 3 корисници на Интернет консултирале прегледи на клиенти на интернет-страници пред да купат производ преку Интернет.

Минатата година 54 проценти од шпанските корисници на Интернет купиле производ преку Интернет. Облеката и обувките се најкупените производи на Интернет, а потоа следат категориите електронска дома, книги и спортски производи. Но, од време на време потрошувачите не се враќаат на веб-страниците на кои претходно купиле производ. Ова се должи на честите скриени трошоци или на фактот дека потрошувачот ќе треба да размисли за тоа. Други причини се „Опциите за плаќање не се најпогодни"," Цените се збунувачки "и"Недостаток на информации за производот".


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.