Европската комисија предлага нови правила за трговија во Европа

е-трговија Европа

Европската комисија, во согласност со стратегиите за дигитален единствен пазар и единствен пазар, неодамна претстави план од три точки за зајакнување на е-трговијата, решавајќи проблеми со „геоблокирање“, со намера да се направи прекугранична испорака на производи не само подостапна, туку и поефикасна. Новите правила за електронска трговија во Европа тие исто така ќе имаат за цел да ја промовираат довербата на потрошувачите, благодарение на подобрата заштита и спроведување.

Како што е кажано од страна на Андруп Ансип, кој е потпретседател на единствениот дигитален пазар, многу често луѓето се спречени да пристапат до најдобрите понуди и промоции кога купуваат преку Интернет или едноставно одлучуваат да не купуваат надвор од нивните граници затоа што цените за испорака се превисоки. Тие дури се загрижени за своите права во случај нешто да тргне наопаку и производот да не биде доставен или да пристигне во лоша состојба.

Намерата на овие нови правила за електронска трговија во Европа, се насочени кон решавање на проблемите што ги спречуваат потрошувачите и компаниите целосно да уживаат во најдобрите можности за купување и продажба на производи или услуги на Интернет.

Од своја страна, Гинтер Х. Отингер, кој е кустос за дигитална економија и општество, спомена дека иницијативата „геоблокирање“, овозможува да се има соодветна рамнотежа помеѓу интересите на купувачите, овозможувајќи им можност за купување преку Интернет надвор од нивните граници, притоа нудејќи им на компаниите доволна правна сигурност.

За Елжебита Бишковска, комесар за меѓународен пазар, индустрија, претприемништво и СИМЕ, дискриминација помеѓу купувачите во Европската унија, заснована на Сегментација на пазарот по должината на националните граници веќе не се одвива на Единствениот пазар.

Од оваа причина, со појасни правила, а подобра примена и подостапна прекугранична испорака на производи, на купувачите и компаниите, особено на малите бизниси, ќе им биде многу полесно целосно да ги искористат единствениот пазар на Европската унија и прекуграничната трговија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.