Еволуцијата на електронската трговија низ годините

Еволуцијата на е-трговијата

Кога Интернетот започна да расте во популарност, луѓето не веруваа во тоа купи онлајн во страв од измамници, кражба на идентитет и кражба на финансиски информации. Во сегашната ера, трендот се менува и факт е дека сега има многу повеќе луѓе отколку Купувајте преку Интернет отколку што имаше пред неколку години. Додека е точно тоа кражбата на идентитет и информации остануваат најголема грижа, на Еволуција во трговијата го направи купувањето преку Интернет широко прифатена практика за повеќето потрошувачи.

Со општ консензус, електронска трговија или е-трговија, Како што е исто така познато, се појави во 1979 година, кога британскиот пронаоѓач и бизнисмен Мајкл Олдрич откри како да поврзете компјутер за обработка на нарачки во реално време со специјално модифицирана телевизија со помош на телефонска линија. До 1982 година, во Франција беше распоредена услугата пред-Интернет, наречена Minitel, со која луѓето можеа да ги проверуваат цените на акциите, да прават резервации на патишта, да прават банкарство преку Интернет, меѓу другото.

Но, дури во 1994 година првата продажба преку Интернет беше регистриран како таков и тоа не беше книга или авионски билети, туку А. пица со пеперони. Во таа година се појави прелистувачот Netscape Navigator и веб-страницата Pizza Hut започна да нуди нарачки преку Интернет, покрај истата година кога се појави првата банка преку Интернет. Четири години подоцна Се појавува PayPal и за 2002 година, eBay ја стекнува оваа платформа за плаќање за 1.5 милијарди долари.

Во 2003, Амазон ја бележи својата прва годишна добивка За осум години активност, додека за 2012 година, продажбата на електронска трговија само во САД достигна вкупно 225.5 милијарди долари, што претставува зголемување од скоро 16% во споредба со 2011 година.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.