Hangouts: што е тоа, како функционираше и која е алтернативата

Google hangouts апликација

Сигурно, доколку сте биле на Интернет, и поконкретно со е-пошта на Gmail, ќе го знаете Hangouts, што беше, една од комуникациските алатки на Google за остварување повици или видео повици, како и за разговори.

На 1 ноември 2022 година, Hangouts официјално исчезна од алатките на Google на тој начин што денес повеќе не е достапен. Но, дали сакате да знаете што е Hangouts и за што функционираше? Па ајде да погледнеме.

Што е Hangouts

логото на google hangout

Првото нешто што ќе направиме е да ви кажеме малку за Hangouts. Ако сте го користеле, ќе знаете дека е услуга за пораки и комуникација. Ова беше замена за двете алатки што ги имаше Google, Google+ Messenger и Google Talk. Навистина ги комбинираше и двете и беше една од алатките што можеше да се користи благодарение на Gmail.

Сепак, иако тоа се случи во 2013 година, во 2019 г Google одлучи дека е време да ја обнови и исклучи оваа алатка. Но, она што тој навистина го направи беше преместете ги корисниците на други платформи, Google Chat и Google Meet, кои се тие што се моментално во сила.

Така, би можеле да кажеме дека Hangouts е алатка за комуникација преку телефон, разговор и видео повици која повеќе не постои како таква, туку се одржува преку други.

Алтернативата на Hangouts

Но, како што знаете, Google често не фрла пешкир, а иако Hangouts веќе не постои, од јуни 2022 година, кога официјално беше објавено затворањето на оваа алатка, постоеше алтернатива. Зборуваме за Google Chat.

Ова е она што доаѓа до замени Hangouts и речиси го прави истото. Значи, алатката за одржување разговори навистина не исчезнала, туку само го променила името.

Што прави Hangouts

видео повик во google hangouts

Сега кога знаете што е Hangouts, ајде да видиме што прави. Генерално, можеме да кажеме дека е а алатка за одржување на разговор помеѓу две или повеќе луѓе. Тоа може да се направи и на мобилен и на компјутер.

Во рамките на тие разговори можете да направите:

  • Видео повици. Бидејќи има бесплатна функција и во неа можат да учествуваат до 10 корисници (25 од 2016 година). Во видео повиците, исто така, имавте предност да можете да применувате филтри или визуелни ефекти, звуци, да гледате видеа, да фотографирате итн.
  • Пораки Тие се испраќаат бесплатно. Карактеристика за ова е што корисниците ги добиваат затоа што имаат Gmail сметка (и им скока како чет) но ако немаат, тогаш се праќа како СМС.
  • Телефонски повици. Тие се како видео повици, но во овој случај само гласовни. Исто така, можете да повикате фиксни или мобилни броеви, а не само контакти на Gmail. Се разбира, тоа не е бесплатно; за време на повикот Hangouts ве информира за тоа што ве чини (затоа и не беше карактеристика што многу се користеше).

Какви предности имаше Hangouts?

Имајќи предвид дека зборуваме за алатка која повеќе не е достапна, не можеме да ви кажеме како функционира. Но, можеме да ги погледнеме предностите што ги имаше во своите најславни денови и причината зошто многумина го користеа.

Главната карактеристика што направи Hangouts широко да се користи беа видео повиците. И тоа е тоа квалитетот што го нудеа, аудиото и фактот што обично не беа отсечени или прекинувани Поради немањето конекција, ги споредив скоро со оние на Skype. Поради оваа причина, многумина ги избраа, особено кога требаше да одржуваат состаноци со неколку луѓе.

Понатаму, лСамите преноси во живо беа објавени директно на Google+, кој дојде да го замени дури и Youtube. Всушност, YouTube беше тој што во 2019 година се префрли на тие преноси, кои ќе бидат YouTube Live.

Фактот дека можевте да остварувате телефонски повици, особено кога сте на компјутер, исто така го олесни многу да се јавувате без да морате да застанете и да го земете мобилниот или фиксниот телефон за да разговарате. Истото се случи и со повиците кои беа примени.

Зошто Hangouts престана да работи

google дружини

Извор: Шпанецот

Како што ви кажавме, во 2019 година Google донесе одлука да ја затвори алатката до 2022 година. Но, ако беше добро, зошто да се затвори?

Мора да го имате на ум тоа компанијата често создава алатки кои ги подобруваат претходните. Во овој случај, Hangouts коегзистираше со Google Chat и Meet, кои го направија истото како и претходниот.

На овој начин, а земајќи ги предвид ограничувањата, како што е бројот на луѓе за кои видео повици, логично беше да се мисли дека треба да ги обедини услугите. Оттука, сега има само Google Chat и Meet.

Покрај тоа, мора да се има предвид дека очекувањата и резултатите што Google ги доби од алатката не беа она што го очекуваа и покрај тоа што се користеше, не на ниво на одржување на алатот. Поради оваа причина, тие исто така одлучија да се одлучат за други кои можат да понудат нешто повеќе, или уште подобар квалитет.

Дали користевте Hangouts во минатото? Што мислите за тоа? И како сега ги гледате нивните замени, подобри или полоши?


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.