Добри вести за локалната е-трговија

Во Шпанија има многу страдања од Финансиска криза мораше да помине, сепак, и покрај фактот што беа погодени многу области и индустријата, електронската трговија е еден од ретките исклучоци што страдаа од овие ситуации, затоа што во ова време во кое страдаше, индустријата за е-трговија наскоро прилично значителен раст, како единствен што успеа да напредува со двоцифрен раст.

Оваа куца анализа за време на периодот помеѓу 2011 и 2012 година, кои беа едни од најлошите години за шпанската економија.

Локална е-трговија

Во текот на 2011 година, електронската трговија имаше економско влијание еквивалентно на 11 милијарди евра, оваа сума анализирана во споредба со претходната година е за 22% поголема, што несомнено ни покажува доста значителен раст. Но, и покрај извонредни фигури е-трговија тоа претставуваше само нешто повеќе од 1% од бруто домашниот производ на Шпанија.

И ова е сè уште нешто што изненадува денес, бидејќи и покрај фактот што електронската трговија во 2014 година претставува 16,27 милијарди евра, сепак, имајќи предвид дека таа продолжува да расте, неговото значење за Шпанија не се зголемува значително.

Главната причина е што иако во електронската трговија инвестира многу економски ресурси, Огромното мнозинство на производи што беа стекнати преку електронска трговија беа од странско потекло, што е да се каже дека продавниците беа од други земји, но се чини дека ова се менува со оглед на растечките национални опции што се појавуваат, бидејќи 2015 година беше прва во кои износот на парите потрошени во локалните електронски продавници го надмина износот потрошен во странските продавници. Без сомнение, ова претставува многу голема област на можности да продолжи да расте.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.