Како да добиете сообраќај од социјалните мрежи за вашата трговија

сообраќај социјални мрежи

Ако имате бизнис со е-трговија, Еден од најголемите предизвици со кои мора да се соочите е да најдете начин да го зголемите сообраќајот кон вашата онлајн продавница. Со толку многу конкуренти кои ја бараат истата цел, може да биде тешко да ги насочите потенцијалните клиенти кон вашата страница. За среќа, постојат неколку начини на кои можете добијте сообраќај од социјалните мрежи за вашата трговија.

Маркетинг на социјални медиуми

Да се ​​постигне постојан успех во една од поконкурентни ниши, спроведувањето на стратегијата за маркетинг на социјалните медиуми е од суштинско значење. Затоа, подолу споделуваме неколку совети за да ги зголемите вашите онлајн заедници и привлечете поголем сообраќај кон вашата електронска трговија.

Бидете доследни и јавни секој ден

Ова е најлесниот начин да се промовира ангажман на клиентите и да се развиваат заедниците на социјалните медиуми. Често објавување и кажува на вашата публика дека е-трговија Тој е активен и посветен на градење на односи. Идеално, треба да објавувате 4-5 пати на ден на Фејсбук и Твитер.

Користете клучни зборови во вашите објави

Користете клучни зборови со висок конвертирање во вашите објави, Тоа е одличен начин да ја зголемите видливоста на вашата електронска трговија во социјалните мрежи. Истражете популарни и сродни клучни зборови за вашата деловна трговија и суптилно вметнете ги во вашите пораки. Со зголемување на видливоста во резултатите од пребарувањето, ќе добиете поголем сообраќај до вашата онлајн продавница.

Додадете социјални копчиња за споделување

Ако додадете социјални копчиња за споделување клучни области на вашата веб-страница за трговија, ќе имате поголема шанса да генерирате повеќе посети. Запомнете дека клиентите имаат поголема веројатност да купат производ кога е препорачан од пријател или член на семејството.

Користете визуелна содржина

Истражувањата покажаа дека објавите на слики на социјалните мрежи добиваат 50% повеќе „лајкови“ во споредба со објавите засновани на текст. Затоа, тоа е идеална тактика за оптимизирање и подобрување на присуството на социјалните медиуми.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.