Дневните Интернет врски се зголемуваат за 10,8% во Шпанија

Дневните Интернет врски се зголемуваат за 10,8% во Шпанија

Повеќе од 20,6 милиони луѓе на возраст меѓу 16 и 74 години беа поврзани дневно интернет во Шпанија минатата година, според извештајот под наслов Социодемографски профил на корисници на Интернет (2014),  презентирана од Националната опсерваторија за телекомуникации и информатичкото општество (ОНТСИ), зависна од Министерството за индустрија, енергија и туризам, во рамките на договорот за соработка со Националниот институт за статистика (ИНЕ). Социодемографски профил на корисници на Интернет (2014). Извештајот е направен со примерок од 15.574 домови. Во секое домаќинство, случајно се испитуваат член на возраст од 16 години и повеќе и сите деца на возраст од 10 до 15 години.

Оваа бројка претставува а зголемување на 10,8% во однос на претходната година и потврдува поголема пенетрација на информатичките и комуникациските технологии во Шпанија. Извештајот исто така потенцира дека 29,5 милиони луѓе на возраст од 10 и повеќе години користеле Интернет некогаш, бројка што претставува зголемување од 2% во однос на претходната година.

Анализирајќи го Користење на Интернет според социоодемографски карактеристики, извештајот покажува дека 98,5% од лицата на возраст од 16 до 24 години во одреден момент имале пристап до Интернет. На овој начин, студентите имаат практично универзално ниво на употреба, бидејќи 99,1% од нив имаат пристап до Интернет некое време.

La врска помеѓу семејниот приход и употребата на мрежата исто така овозможува да се извлечат значителни заклучоци. Така, 95,5% од лицата со нето приход по домаќинство поголемо од 3.000 евра месечно пристапуваат на Интернет неделно, додека овој процент паѓа на 49,5% во семејства со просечен приход помал од 900 евра.

La големина на јадра на население тој исто така има очигледна врска во имплантацијата на Интернет. Во градовите со повеќе од 500.000 жители, процентот на корисници на Интернет кои пристапуваат на Интернет неделно е 78,8%, но тој се спушта на 64,1% во општините со помалку од 10.000 XNUMX жители.

Во врска со употреба направена од Интернет од корисници кои секојдневно се поврзуваат, студијата заклучува дека следново:

 • 90,5% испраќаат или добиваат е-пошта
 • 90% бараат информации за стоки и услуги
 • 83,7% читаат вести и печат на Интернет
 • 74,4% учествуваат во социјалните мрежи
 • 36,3% остваруваат телефонски повици или остваруваат видео повици преку Интернет

Покрај тоа:

 •  58,3% играат или преземаат игри, филмови или музика
 • 52,6% прикачуваат своја содржина за споделување
 • 42% слушаат радио-пренос на Интернет
 • 31,3% играат онлајн со други луѓе
 • 12,5% создаваат веб-страници или блогови

Едно од поглавјата на студијата се однесува и на употреба на услуги во облакоти. 30,9% од корисниците на Интернет во последните три месеци користеле простор за складирање на Интернет. 26% споделуваат и датотеки на Интернет. Облакот во основа се користи за зачувување фотографии (83,8%), документи (66,6%), музика (42,1%) и видеа (40,5%).

на главни причини за користење на облакот од шпански корисници на Интернет се:

 • можност да споделувате датотеки со други луѓе (72%)
 • пристап до датотеки од различни уреди и локации (64,4%)
 • заштити од загуба на податоци (56,5%)
 • имаат повеќе мемориски простор (53,5%)
 • пристап до обемни каталози на музика и друга содржина (24,6%)

И обратно, неупотребата на облакот се должи на аргументи како што се следниве:

 • претпочитање за складирање датотеки на сопствени уреди (69,4%)
 • избор на други методи на споделување или отсуство на истите (50,6%)
 • причини за безбедност или приватност (39,4%)
 • недостаток на знаење (32,7%)
 • недоволна доверба во добавувачите (24,6%)

Еден од најилустративните графикони за пенетрација на Интернет во шпанското општество е оној што го рефлектира еволуција на процентот на корисници на Интернет, од 2005 до 2014 година. Ова се одразува дека бројот на корисници на Интернет на возраст од 16 до 74 години со неделни фреквенции на пристап, се искачил од 35,1% на 71,2% во последната деценија.

Анализирајќи ја еволуцијата на корисниците на Интернет според социодемографски променливи, се забележува дека процентите со најголем пораст од 2005 година се регистрирани кај лица помеѓу 45 и 54 години и лица со прва фаза на средно образование.

Преземете го целиот извештај овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.