Што се бизнис ангели и како да се натерате да ве забележи

Бизнис ангели

Веќе неколку години концептот на бизнис ангели повеќе не е непознат како порано. Сепак, многу луѓе сè уште немаат јасни идеи за тоа што значи оваа бројка.

Ако имате е-трговија, или бизнис или потфат воопшто, дали сте знаеле дека овие луѓе би можеле да ви помогнат да се ослободите од теренот? Ќе ви кажеме се што треба да знаете за нив.

Што се деловни ангели?

инвеститорите

Можеме да кажеме дека бизнис ангел е нешто слично на ментор. Но, вистината е дека оди понатаму. Неговиот концепт нè наведува да разговараме со вас за некоја личност, без разлика дали е физичка или правна., кој го обезбедува своето финансирање и/или искуство на новите претприемачи. Очигледно, не го правите тоа несебично, туку целта е да остварите профит во иднина.

Со други зборови, и да ви дадам пример за да го разберете подобро. Замислете дека сте претприемач и сте отвориле компанија. Но, бидејќи почнувате, работите не одат добро како што би сакале, иако вие упорно упорувате. Еден претприемач ја забележува вашата работа, вашата компанија и одлучува да биде вашиот „ангелски инвеститор“ инвестирање пари во вашата компанија и, исто така, помагање да го разберете пазарот и да донесете правилни одлуки за да почнете да бидете успешни.

Па, такви би биле бизнис ангелите, луѓе кои имаат искуство и пари и кои тоа го користат за бизнисите што ги „спонзорираат“ да бидат профитабилни и за двајцата.

Карактеристики на деловните ангели

Врз основа на сето она што ви го кажавме досега, можеби ќе ви биде јасно за неговите карактеристики. Но, за да ви дадам резиме, тие би биле следниве:

 • Тие го вложуваат својот капитал, нивното искуство, а исто така и нивното време да помогнат да се изгради тој бизнис во кој веруваат.
 • Тие можат сами да донесат одлуки за инвестирање. Односно, со кого да инвестира, а со кого не. Понекогаш, тие исто така можат да донесуваат одлуки во бизниси кои помагаат.
 • Компаниите во кои инвестираат обично не се поврзани со нив на кој било начин, туку напротив Тие се целосно анонимни.
 • Нивната цел е да го направат бизнисот профитабилен.
 • Во замена за вашите пари, време и искуство Тие се надеваат дека ќе заработат идна добивка.

Предности и недостатоци

Предности и недостатоци да имате инвеститори за вашиот бизнис

Несомнено е дека да имате приватен инвеститор кој освен што ве поддржува со своите пари, тоа го прави со своето искуство, помагајќи ви во секојдневното водење на бизнисот за да расте како шумски пожар е позитивна работа. Но како Сè во животот има свои добри и лоши работи.

Затоа, иако априори можеби е добра опција да размислите да барате деловни ангели кои ќе му помогнат на вашиот бизнис, кога ќе се стават добрите и лошите страни на маса, работите се менуваат.

Јасно е дека придобивките што ги добивате од овие инвеститори се многу. Прво, затоа што можете да научите од луѓе кои се успешни и кои можат да ве запознаат со многу контакти. Да речеме дека ќе бидете „некој“ во секторот под нивно туторство.

Вашиот сопствен бизнис ќе расте многу побрзо отколку ако го изградите сами. Имајќи го ова искуство, донесените одлуки секогаш ќе бидат најефективни и најпрецизни. И патем Учиш како сè треба да се земе.

И бидејќи парите не се проблемот, затоа што ќе имате некој зад вас кој може да придонесе со капитал, секојдневниот живот оди многу поглатко.

Но се разбира, Дали е сè навистина толку убаво? Вистината е дека не. Прво, затоа што не е лесно за бизнис ангел да го забележи вашиот бизнис. Уште повеќе, тие никогаш нема да обрнат внимание на оние кои нема да им донесат никаква корист; Тие ќе одат на големо, кај оние иноватори и креативци кои гледаат потенцијал. Нешто како „дијамант во грубо“.

Понатаму, јасно е дека ако започнете бизнис, тој треба да биде свој шеф. Од друга страна, со бизнис ангели нема да бидете такви, затоа што дел од контролата на друштвото ќе му припадне на тоа лице. Да, таа е таа која најмногу разбира. Но, може да ги прави работите поинаку отколку што вие би сакале да ги правите.

Јасно е дека најдоброто е да се стават добрите и лошите на маса за да се донесе конечната одлука. Но, секогаш треба да му пристапите од објективна гледна точка за да не ги подигнете вашите надежи кои подоцна кријат непријатност (на пример, замислете го вашиот бизнис со милиони нарачки, но без да можете да одлучите како ќе биде пакувањето бидејќи бизнис ангел веќе одлучи).

Каде да најдете деловни ангели

Каде да најдете инвеститори за вашиот бизнис

Ако по одмерувањето на идејата мислите дека бизнис ангел би бил добар за вашиот бизнис, мора да се фатите за работа. Не е лесно да ги најдете, а уште помалку да им ја продадете вашата идеја за да го видат нејзиниот потенцијал.

Но, ако, покрај тоа што не ви е лесно, не знаете каде да ги најдете, темата станува незгодна.

Затоа, еве неколку страници што би можеле да ги погледнете за да најдете некој (или неколку) заинтересирани за вашата деловна идеја.

Мрежа на приватни инвеститори и семејни канцеларии

Ова име беше она што IESE Business School го даде на платформата што ја создаде со цел да ги обедини инвеститорите и претприемачите.

Така, Претприемачите можат да ја претстават идејата пред потенцијалните бизнис ангели и тие ја носат одлуката (или бараат повеќе информации) доколку се заинтересирани.

Здружение на бизнис ангели

Познато и по акронимот AEBAN, ова здружение е создадено во 2008 година за да ја промовира активноста на бизнис ангелите (и во тоа време да ги направи познати).

Во моментов има повеќе од триесет мрежи на инвеститори.

Бизнис Ангели на BCN

Тоа е инвестициски форум во кој, како и во првиот случај, целта е да ги обедини инвеститорите и претприемачите.

Скопје

Во право си, Во оваа социјална мрежа можете да најдете и профили на бизнис ангели. На овој начин, дури и ако не ги контактирате прво, ако ве прифатат, тие би можеле да ги видат вашите објави и да се заинтересираат за вашиот бизнис ако видат потенцијал.

Се разбира, нема да им биде лесно да го прифатат вашиот контакт.

да ги најдам, Можете да изберете да пребарувате за деловни ангели во пребарувачот Linkedin или најдете статии кои зборуваат за некои профили и додајте ги.

Дали некогаш сте слушнале за бизнис ангели? Дали сте на мислење да не ја пропуштите можноста ако ви се појави за вашиот бизнис или мислите дека е подобро да одите сами? Ве читаме во коментари.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.