Гугл Аналитика и е-трговија: Основни метрика за успех во 2015 година

Гугл Аналитика и е-трговија: Основни метрика за успех во 2015 година

 Google Analytics е многу корисна алатка за да направите мерења на вашата страница е-трговија, што ќе ви помогне да добиете податоци со кои ќе ја подобрите вашата страница и, пред сè, вашата продажба преку Интернет. Водење евиденција за вашата E-commerce Со Google Analytics можете да го измерите бројот на трансакции и приходите генерирани од вашата веб-страница. Исто така, ќе можете да ги знаете трошоците за испорака на трансакциите, даноците на трансакциите, бројот на продадени производи, уникатните набавки и приходите на секој производ.

Но, покрај тоа, постојат и други метрички вредности што може да се направат со Google Analytics и кои ни овозможуваат подобро да ги разбереме перформанси и проток на корисник преку инка за конверзија. Ајде да ги видиме:

10 мерила на Google Analytics за да извлечете максимум од е-трговијата

За трасирањето од некои од овие метрики доволно е да се користат sподобрена услуга за е-трговија дека Google штотуку влезе во алатката Google Analytics. Другите може да се најдат во табелите и во опциите за прилагодување на наведената алатка.

# 1 - процент за набавка / детали

El процент на набавка / детали е бројот на уникатни набавки поделени со детали за прегледите на страниците на производот (подобрена е-трговија). Оваа метрика ви овозможува да знаете кои производи корисниците покажуваат поголема тенденција за купување по консултација со страницата за детали за производот.

Сместено е во: Е-трговија -> Перформанси на производот.

# 2 - Внатрешни кликови и прегледи за промоција

На внатрешни кликови и прегледи за промоција тие се основна метрика за ефективно следење и одлучување дали да се направат внатрешни промоции. Оваа метрика ви овозможува да ги знаете промоциите со најмногу посети, промоциите што генерирале најмногу кликови и процентот на кликнувања (CTR) на секоја промоција (CTR на внатрешната промоција).

Овој сет на метрики може да се најде во: Електронска трговија-> Маркетинг-> Внатрешна промоција

# 3 - Број на пати додадени производи во кошничката

Н.неколку пати производот е додаден во кошничката е метрика што покажува колку пати купувачите додале производи во нивната кошничка. Може да се следи и од подобрените опции за е-трговија и со поставување на следење на настани за кориснички кликови на копчињата додавање во кошничка. Со оваа метрика не само што ќе знаете колку пати се додаваат производите во кошничката, туку исто така ќе можете да анализирате зошто некои производи имаат повисока стапка на конверзија за купување од другите.

Оваа метрика може да се најде во: Е-трговија-> Анализа на набавки-> Перформанси на списокот на производи

# 4 - Број на пати кога производот е отстранет од кошничката

El неколку пати производот е отстранет од количката тоа е метрика што може да се следи од подобрените функции за е-трговија или да се постави следење на настани за потсетување на колички на производи.

За да ги знаете овие податоци, треба да ја следите „Просечна стапка на повлекувања од количката“, што е еднакво на Вкупните повлекувања од количката / Производите додадени на количката.

# 5 - Број на плаќања на производи

El број на плаќања на производи Сличен е на оној на производите додадени во количката и го покажува бројот на производи што биле вклучени во процесот на плаќање. Може да се контролира и од подобрените опции за следење на е-трговија и од настан за следење на кликнувањата на копчето „Продолжи и плати“.

Во оваа смисла, исто така е важно да се анализира случајот со производи кои поминуваат низ процесот на плаќање, но на крајот стануваат напуштени нарачки.

# 6 - Трошок за аквизиција (КПД)

El цена по аквизиција Тоа е суштинска метрика што може да се пресмета и мери од две перспективи: Кој е CPA што можете да си го дозволите и што го одржува вашиот бизнис во подем, и кој е вашиот вистински CPA според трошоците за сообраќај во медиумите. Оваа метрика е многу корисна затоа што ви овозможува да го споредувате предвидениот CPA за канал наспроти реалниот CPA.

# 7 - Број на вратени производи

El број на вратени производи е достапна метрика во Подобрено следење на е-трговијата што укажува на бројот на приноси што се случиле за да дознаете кои производи имаат поголема стапка на принос (може да се пресмета како вкупен износ на принос меѓу приходите на производот).

Сместено е во: Електронска трговија-> Перформанси на производот.

# 8 - Вредност на животот на клиентот

El вредност на животниот век на клиентот Тоа е метрика што не е директно достапна во ниту еден извештај, но е многу корисна и вредна бидејќи го покажува бројот на клиенти кои вршат неколку набавки во вашата продавница и укажува на нивниот придонес кон вашиот бизнис. За да го знаете тоа, мора да создадете напреден сегмент за да знаете колку корисници извршиле повеќе од една набавка во вашата онлајн продавница.

Со резултатите од анализата на повторениот сегмент на клиенти, можно е да се знае колку може да се плати за планирана аквизиција (очекувана КПД) знаејќи дека парите може да се наплатат за X месеци ако клиент кој првпат посети стане повторен клиент.

# 9 - Процент на клиенти кои купуваат повторно

El процент на клиенти кои купуваат повторно е метрика која е поврзана со претходната. CLF (Вредноста на животот на клиентите) се пресметува како број на купувања направени од откуп на клиенти поделени со сите набавки од продавница во даден период. Оваа метрика обезбедува дополнителни информации од перспектива на медиумско планирање.

# 10 - Приход по сесија

На приход по сесија Тие се основна метрика што мора да се контролира за јасно идентификување и фиксирање на CPA (трошок за аквизиција) и CPC (цена за клик) на онлајн продавница при започнување кампањи за стекнување сообраќај врз основа на индекси CPC / CPA.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.