Графички дизајнер, професија со голема иднина

Студирање графички дизајн, излез од иднината

Професиите ориентирани кон технолошките сектори се, веќе неколку години, најбарани и најдобро платени. Студија за графички дизајн, програмски јазици, Blockchain, доминираат во социјалните мрежи ... се некои од студии кои подобри можности за кариера тие ги имаат на пазарот, и национални и меѓународни.

За разлика од другите студии, каде клекнувањето на лактите е од суштинско значење, ако зборуваме за графички дизајн, работите се менуваат, бидејќи не секој има иста ментална агилност да се создаде дизајн од нула врз основа на специфични упатства што мора да се рефлектираат.

Но, едно е да имате ментална агилност и друго е да имате доволно знаење за тоа преведете ги нашите идеи во дигитални медиуми. Дизајнирањето со молив и хартија е добро за боемите, но на пазарот на трудот не е практично подалеку од прикажувањето брза скица на потенцијален клиент кој може да биде заинтересиран за вработување на нашите услуги.

Бројот на алатки што ги имаме на располагање варира во зависност од тоа каде сакаме да одиме водич за нашата кариера, иако е потребно (ако не и задолжително) да се знае работењето и на апликациите за дизајн, распоред и вектор.

Ние сме во 2020 година, разликите помеѓу macOS и Windows во однос на работењето, достапноста на апликацијата и перформансите не постојат. Иако традиционално графичкиот дизајн отсекогаш бил поврзан со Mac, во моментов тоа здружение е двосмислено.

Компјутер со моќен хардвер ни нуди иста или подобра изведба од Mac, понекогаш за значително помалку пари. Софтверот кој најмногу го користат графички дизајнери е создаден од Adobe (кој доминира на пазарот и практично нема конкуренција), а не од Apple како што е случајот со Final Cut (програма за уредување видео исклучиво на macOS), така што апликациите што ги нуди се достапни во двата екосистеми со исти функционалности.

Дизајн апликации

Дизајн апликации

Ако зборуваме за апликации за графички дизајн, мора да зборуваме за Фотошоп, апликација што само што наполни 30 години на пазарот, и е достапна и на Windows, macOS и неодамна на iPadOS. Може да зборуваме малку или ништо за оваа апликација што не ја познавате како aубител на графички дизајн или фотографија.

Целосно бесплатна алтернатива на Фотошоп, ја наоѓаме во слободен софтвер ГИМП, апликација која пие многу од Фотошоп и која практично ни ги нуди истите функции како најветераната апликација за графички дизајн. GIMP е достапен и за Windows и за macOS и за Linux.

Affinity Photo е уште една од алтернативите што ги имаме на располагање, апликација која практично ни нуди истите функции како Фотошоп но со пониско ниво на опции за прилагодување. Како и Фотошоп, оваа апликација е достапна за Windows, macOS и iPadOS.

Апликации за распоред

Апликации и софтвер за изглед

Едно е дизајнот, а друго е машинската обработка, еден дел еднаков или поважен од самиот дизајн. Adobe ја става на располагање апликацијата Indesign, апликација со која можеме да ги реализираме нашите проекти собирајќи на исто место текстови, слики, табели, графики ... со кои можеме да креираме од едноставни рекламни брошури до комплетни списанија, интерактивни книги ...

Една од апликациите што во последниве години успеа да добие важна ниша на пазарот за распоред е Афинитет Дизајнер, одлична алтернатива на Adobe Indesign која исто така ни овозможува распоред на кој било вид на работа, од книги до списанија, преку рекламни постери, документи ...

Векторски апликации

Софтвер за векторски дизајн

CorelDRAW е Фотошоп на апликации за векторски графички дизајн. Оваа апликација, која ја достигна својата 31-годишнина од почетокот на годината, стана сопствена заслуга најдобрата апликација на пазарот од овој тип, апликацијата е достапна и на Windows и на macOS.

Алтернатива на семоќниот CorelDRAW е пронајдена, уште еднаш, во Adobe од страна на Illustrator. Апликација што ни нуди голем број опции, но тоа CorelDRAW е уште далеку.

Таблети дигитализатор

Таблети дигитализатор за дизајнирање

Покрај апликациите, можеби ќе ни треба и таблет за дигитализација, уред што ни овозможува цртајте рачно преведувајќи ја содржината во апликација подоцна да ретушираме и / или модифицираме според нашите потреби. Ако бараме квалитет, производителот кој нуди најдобар квалитет во ваков вид уреди во Wacom, кој исто така ни нуди широк спектар на производи за да ги покриеме сите потреби.

Друга опција е да се одлучите за iPad Pro во компанијата на Apple Pencil. Проблемот е во цената од тогаш ние не одиме под 1.000 евра Иако се одлучуваме за модел со помал капацитет, глупост во оваа професија и на која треба да ја додадеме цената на Apple Pencil. За користење на iPad Pro не е потребен Mac, бидејќи апликациите достапни за овој уред се исто така достапни на Windows.

Да се ​​земе предвид

И апликациите за дизајн, распоред и вектор ни нудат многу сличен интерфејс, па ако со текот на времето не се навикнеме само на одредена апликација, можеме да се префрлиме на друга со ист стил без да треба да се започне од нула да ги знаеме главните функции што ни ги нуди. Важно е да имате основно знаење за користење на секој вид апликација.

Друга точка што мора да ја земеме предвид е цената. Сите апликации на Adobe понудени преку месечна претплата, така што секој месец треба да плаќаме за да ги користиме. Оваа претплата ни нуди складирање во облак, можност за користење на сите апликации преку прелистувач без нивно инсталирање на нашиот компјутер, како и други прилично интересни предности.

Сепак, алатките што Афинитет ни ги става на располагање, тие се еднократно плаќање (55 евра секоја апликација без промоција), како CorelDRAW, иако нејзината цена е многу поголема (надминува 700 евра). Ако Афинитет имаше алтернатива на КорелДРАВ во својот каталог на апликации, со цените што ни ги нуди, тоа ќе беше една од најдобрите опции за разгледување ако сакаме да започнеме со професијата графички дизајн.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.