Врвни тактики за маркетинг на социјалните медиуми кои ќе успеат во трговијата

Врвни тактики за маркетинг на социјалните медиуми кои ќе успеат во трговијата

Откако ќе го создадете вашиот онлајн продавница, и создадоа структурирана стратегија за подобрување вашата продажба и сообраќај од вашата продавница, користете ги овие тактики на маркетинг на социјалните медиуми да го развивате бизнисот со е-трговија.

Оптимизирајте ги објавите

Користењето клучни зборови во вашите објави може да ја зголеми вашата видливост во пребарувањето, а со тоа ќе ви овозможи да достигнете публика дури и поголема од вашите директни следбеници. Важно е да се направиш познат користејќи ги сите достапни ресурси.

Споделете ја вистинската содржина

Терените за продажба се сигурен начин да ги одбиете клиентите. Наместо тоа, обезбедете корисна, споделена содржина што додава вредност на вашите потенцијални клиенти и клиенти. Чувајте го искуството социјално, интерактивно и контекстуално, користејќи ги своите објави за да им раскажувате приказни на клиентите, да споделувате новости и да давате корисни совети.

Користете ги вашите рецензии

Дозволете им на вашите задоволни клиенти да прават маркетинг на социјалните мрежи за вас, дозволувајќи им да ги споделат своите прегледи за вашите производи. Прегледите се моќни алатки затоа што веројатно изгледите ќе бидат отворени за преглед на производот кога имаат работа со трета страна, како што е лојален клиент.

Додадете копчиња за споделување на стратешки места

Додавањето споделени додатоци како копчето „Како“ на Фејсбук на сите страници на вашите производи може да помогне во привлекувањето клиенти што се понатаму во циклусот на купување.

Користете визуелна содржина

Содржината заснована на слика е природно попривлечна од пораката заснована на текст, што ја прави совршена за маркетинг на вашиот бизнис на социјалните медиуми. Всушност, студиите покажуваат дека користењето слики е единствената најважна тактика за оптимизирање на пораките на социјалните мрежи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.