Водич за нови трендови за оптимизација и СЕМ за онлајн бизниси

За секој бизнис преку Интернет, од суштинско значење е да имате добра оптимизација и СЕМ позиционирање за да имате поголемо присуство на мрежата. Така, иако и двете се клучни кога станува збор за стекнување видливост на Интернет, меѓу нив има некои значајни разлики. Така, додека оптимизацијата (оптимизација на пребарувачот) е надлежна дисциплина оптимизирајте го позиционирањето на веб-страница во пребарувачите, SEM (пребарувач за маркетинг) е стратегија насочена кон стекнување на реченото позиционирање преку платено објавување реклами.

Поради оваа причина, со оглед на нејзината важност, некои специјализирани агенции годишно ги анализираат трендовите во SEO и SEM. Ова е случај, на пример, со eStudio34, кој штотуку објави патеки Водичи за SEO и SEM тренд за 2020 година.

Трендови за оптимизација за 2020 година

La Водич за тренд на оптимизација за 2020 година воспоставува, на овој начин, некои од предностите на оваа дисциплина се радувам на следната година. Така, пред сè, упатството ја истакнува важноста на користењето структурирани податоци за да се искористи пребарувањето без клик, директно поврзано со пребарувања на корисници направени од глас.

Покрај тоа, упатството исто така ја утврдува потребата од креирајте локална содржина со цел да има корист од специфичното работење на локалниот алгоритам. Поради оваа причина, упатството препорачува максимално искористување на врските на локалните пребарувачи. Исто така, прирачникот исто така ја подвлекува важноста на извлекувањето податоци со цел да се знаат потребите и вкусовите на потенцијалните клиенти, засновани врз имплементација на семантички студии.

Слично на тоа, упатството исто така советува употреба на алатка за манипулирање со големи количини на податоци. Така, оваа публикација препорачува употреба на Јупитер: инструмент што дозволува автоматизираат голем број процеси поврзани со управување со податоци.

исто така, Другите трендови присутни во упатството се поврзани со подобрување на комуникацијата со клиентите за време на процесите на набавка и употреба на квалитативни податоци за донесување одлуки.

СЕМ трендови за 2020 година

Во Водич за тренд СЕМ за 2020 година меѓу другото се зборува и за Машинско учење, што овозможува создавање и спроведување на 100% автоматски рекламни кампањи. На ист начин, водичот за тренд СЕМ исто така вклучува и некои од главните вести на Google Ads за 2020 година. Така, според самиот водич, овие подобрувања главно лежат во поголема автоматизација и во нови формати на креативност.

Во иста насока, упатството вклучува и некои новини во областа на СЕМ во однос на нивото на автоматизација и апликација за вештачка интелигенција. Исто така, тоа исто така укажува на појава на нови формати на кампањи како што се реклами во галерија, кампањи на Дискавери и екстензии со оловни форми. Сите тие се иновативни формати кои ќе го зголемат потенцијалот на опсегот и ефективноста на рекламните кампањи развиени од различни бизниси преку Интернет.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.