Какви влијанија има општеството од електронската трговија?

e-commerce

Е-трговија беше еден од најголемите пронајдоци во последниве години, бидејќи развивам подостапен начин за пребарување и продажба на предмети на дофат на еден клик.

El развој и изум Оваа голема услуга има влијание врз општеството во неговите различни области, тогаш ќе објасниме како и каде се случиле овие реперкусии.

Влијание врз пазарот и трговците на мало

Влијание врз пазарот и трговците на мало

Е-трговијата создаде средина на силни финансиска конкуренција, кон пазарите, имајќи предвид дека физичките лица можат да продаваат свои производи по своја назначена цена, што влијае на општиот пазар и трговците на мало кои мораат да ја продадат стоката по фиксна и назначена цена. Флексибилност да бидете во можност да ја поставите вашата цена Личните информации за вашите статии се голема предност што ни ги нудат овие веб-страници, но во својот колега се голем недостаток за сите други пазари.

Покрај сите горенаведени, е-трговија отвори можност за многу луѓе да имаат своја онлајн продавница и да ги продаваат производите што ги имаат, без разлика дали се направени сами од себе или со работа со дистрибутери и добавувачи. Со други зборови, сега оние кои имаат е-трговија не мора да бидат луѓе кои студирале за да започнат бизнис, но тие исто така бараат да добијат дополнителни средства на крајот на месецот со нарачки преку Интернет.

На тоа, меѓу другото, мора да се додаде и флексибилност на акциите. И, тоа е дека, пред да започне да работи е-трговијата, за продавница беше потребен простор за продажба и магацин за да може да се чуваат производи од различни видови за да се продаваат. Сепак, со продавниците за е-трговија се намалија, понекогаш се чувствувам целосно елиминирано. Тоа е затоа што многумина работат под други системи во кои производите ги испраќа директно компанијата што ги произведува, дејствувајќи како посредници.

Леснотијата со која може да се воспостави е-трговија денес, исто така, имаше влијание на пазарот, особено ако земеме предвид дека сега постои поголема конкуренција на онлајн пазарот. Тоа дури се одрази и на „физичкиот“ пазар во смисла дека продавниците се затворени, понекогаш давајќи приоритет на деловните активности во однос на физичките. Зошто? Поради трошоците што можат да се избегнат како изнајмување простории, трошоци за електрична енергија, вода, заедница итн. како и да има складирање, резервни залихи итн. што може да го удави еден претприемач, особено ако е мал.

Друг аспект што треба да се разгледа за влијанието е можноста за достигнување многу повеќе клиенти отколку со локален бизнис. Интернетот нуди можност за е-трговија да биде позната, не само во градот каде што тој е сопственик, туку низ цела Шпанија, па дури и надвор од земјата, низ целиот свет, отворајќи им ја вратата на другите корисници кои може да бидат заинтересирани за што прави Или дури и да сакаме да инвестираме во тој бизнис. Затоа, тоа е поголемо влијание во постигнување на побрзи цели на интернационализација, затоа што дури и кога не е инвестирано во него, ако е бизнис што влијае, тоа ќе достигне само до другите делови на светот.

Влијание врз стапката на вработеност

Влијание врз стапката на вработеност

На веб-страници кои се посветени на електронската трговија тие се одличен извор на толку многу вработување и невработеност. Создавањето на повеќе и повеќе вакви страници создава потреба за вработување обучени луѓе за да можат да управуваат, регулираат и стабилизираат овие страници, но на ист начин, ова влијае на работните места што имаат традиционален вид на купување и продавање, претворајќи ги во застарен начин на стекнување и продажба на стоки.

Замислете дека имате физичка продавница и онлајн продавница. Во физичката продавница, можеби имате ангажирано некои вработени да ви помогнат да го носите; Додека, во е-трговијата, ќе имате помош да ја поставите веб-страницата, продавницата и барем ќе имате веб-администратор, како и Менаџер на заедницата, кој ги решава проблемите со социјалните мрежи. Како минимум.

Сите овие се работни места што се создаваат, како и други специјализирани за мрежни медиуми како што се писатели, текстописци, услуги на клиенти итн. Што претпоставува зголемување на вработеноста во е-трговија.

Проблемот е што, бидејќи е-трговијата добива поголеми резултати, а во некои случаи ја надминува физичката продавница, ова е штетно. Тоа е, претприемачите го намалуваат персоналот на продавниците, па дури и ги затвораат продавниците ако имаат неколку отворени, затоа што навистина не ги компензира ако стават во иста скала што прават со онлајн продавница како со физичка продавница.

Поради оваа причина, се вели дека е-трговијата е извор на вработување и невработеност. Од една страна, вработува други видови работници, кои се специјализирани во светот на Интернет. Од друга страна, ја отстранува работата на луѓето на самото место, т.е. на физичките продавници кои гледаат дека нивното дејство е намалено и кои остануваат само како „области за состаноци“. Всушност, некои на крајот го диверзифицираат својот бизнис. На пример, во случај на продавница за растенија, тие можат да поминат курсеви, семинари, мастеркласи ... за да ги охрабрат луѓето да присуствуваат на физичката продавница (или можат да ги направат и преку Интернет).

Сега, еден од големите проблеми при вработувањето со е-трговија е тоа што, иако луѓето кои имаат еден и имаат потреба од помош бараат работници, тие не се ангажирани од нив, што им помага на економијата Б или фактот дека работникот е тој што треба да се регистрира како самовработено лице за да може легално да собира (некои луѓе присилуваат да вработуваат во овој момент), со што се создава дополнителен проблем за работниците, а тоа е да плаќаат такса за самовработување од месец во месец (што понекогаш се дави повеќе од попуст на платеното со добиеното) и е причината зошто многу Интернет работници не можат да зависат од еден клиент.

Социјално влијание

Социјално влијание

Со популарноста што ја зголемија овие страници, се појавија безброј видови трансакции, како што се виртуелни банки, рекламирање на веб-страници и создавање на нов тип на валута (Биткоин). Веднаш штом ќе се создаде иновација, општеството се обидува да се прилагоди на овие нови пронајдоци, создавајќи и развивајќи виртуелни процеси кои можат да помогнат во олеснување на оригиналниот изум или, во овој случај, веб-страници за електронска трговија. Општеството секогаш ќе најде начин да се прилагоди на иновациите.

Претходно, е-трговијата не беше местото каде што многу луѓе сакаа да купат. Всушност, кога се појавија првите онлајн продавници, многу луѓе не сакаа да купуваат преку Интернет од неколку причини:

 1. Фактот на треба да ги ставите вашите лични податоци, затоа што луѓето не веруваа што може да се направи со тие податоци или ако хакери или други луѓе можат да пристапат до нив.
 2. El купи производ без претходно да го видиш, или на друго место пробај. Затоа, потешко беше да се успее продавниците за облека, како и други производи за кои требаше да се проба нешто за да се знае дали е тоа што го баравте или не.
 3. Платата. Многу продавници започнаа со плаќања со банкарски картички, но наскоро мораа да овозможат испорака на готовина затоа што луѓето не веруваа да го дадат бројот на нивната картичка. Сепак, плаќањето откако ќе ја нарачавте дома беше поскапо, па многумина претпочитаа да одат во продавницата „цел живот“ и да купуваат таму.

Со текот на времето, и воспоставувањето на е-трговија, како и можноста за проширување на формите за плаќање, ова беше решено. Исто така, помогна фактот дека онлајн продавница може да има поголема разновидност на производи, некои дури и такви никогаш не биле видени во физички продавници. Ова ја прави новитетот и оригиналноста да влијаат при поставување нарачка.

Факт да имате производи што не биле видени порано, за непосредност (затоа што кога нарачувате производ што го нема во продавницата треба да почекате неколку дена за да го имате, во е-трговија за 24-48 часа го имате) дома), примањето дома без да се движи ... имаше поголемо влијание врз тоа социјално влијание.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   самоил фонсека dijo

  Здраво, јас сум многу заинтересиран за оваа тема, бидејќи во овие времиња каде што работата е скудна, овој вид на бизнис е попрофитабилен од кога било.