Cross-docking: што е тоа, како функционира, видови и предности

Крос-докинг

Во рамките на секторот за е-трговија, еден од поимите што треба да знаете дека е таканареченото крос-докинг. Дали знаете на што зборуваме?

Ако досега не сте слушнале за овој термин, но сте заинтересирани да заштедите трошоци, да го зголемите квалитетот на вашите производи и исто така да го намалите времето на испорака, тогаш треба да ги погледнете информациите што ги подготвивме за вас. Да започнеме?

Што е крос-докинг

Автоматски систем за дистрибуција на кутии

Cross-docking е термин поврзан со подготовката на нарачката. Целта е производите да се дистрибуираат директно, туку да поминат низ складирање.

За да ви биде појасно. Замислете дека нарачуваат производ. Наместо да го имате во вашиот магацин, Она што се прави е директно да се дистрибуираат, на пример од фабрика. Или од вашиот магацин, но тој производ е таму само неколку дена.

Позната и како вкрстување на пристаништето, оваа техника се заснова на оптимизирање на времето на складирање, бидејќи ќе знаете дека колку подолго производот поминува стоејќи, толку повеќе неговиот квалитет може да се влоши и, според тоа, ќе ве чини повеќе пари.

Затоа оваа алатка се користи за да се направи логистичкиот синџир поефикасен. Но, за да се направи ова, потребно е правилно да се координира и управува складиштето.

Како функционира крос-докингот

Сега кога ја знаете оваа алатка, сигурно и вие ќе го увидите неговото функционирање. Станува збор за побрзо пуштање на производите во магацинот за да не се акумулираат, туку речиси да се купат тие производи и веќе да се продаваат.

Како општо правило, Производите поминуваат само најмногу 24 часа во магацинот иако идеалот е штом пристигнат, повторно да се подигнат на друг начин и да се транспортираат до местото каде што тие производи се нарачани.

Ова, во случај на големи производи или оние кои нарачуваат голема количина, не би било проблем. Но, кога тие се мали во количина и добивате многу производи во кутијата, Важно е да се спроведе добро управување, така што практично ќе се отпакува кутијата што ќе пристигне за да се спакуваат сите кутии што ќе заминат истиот ден. (или најдоцна следниот ден).

Предности и недостатоци

Дистрибутивен центар за е-трговија

Од сè што разговаравме досега, нема сомнеж дека вкрстеното докинг ви дава многу важна алатка за контрола на времето и заштеда. И Вистината е дека има многу предности во него. Меѓу нив, оние што треба да ги земете во предвид се следните:

Трошоците се минимизирани

Во смисла дека не мора да чувате производи во магацинот, што бара помалку простор.

Ако на тоа се додаде фактот дека со секој изминат ден производите се девалвираат, ако помине премногу тие можеби не се погодни за продажба.

Помалку манипулации

Замислете е-трговија која има магацин. Сте купиле 10 производи и треба да ги отворите, да ги земете производите, да ги однесете во продавница, да ги оставите таму додека не ги побараат. Со текот на времето, можеби ќе треба да преместите нешто од магацинот, а вие ги допирате тие производи. Прашината и нечистотијата исто така можат да влијаат на нив. И Потоа кога ќе те прашаат, треба пак да ги земеш, да ги исчистиш, да ги спакуваш и да ги испратиш.

Извршените задачи за ракување значат дека на крајот производот може да не пристигне во најдобри услови.

Со вкрстено докинг, оваа манипулација се минимизира колку што е можно повеќе.

Производи со подолг век на траење

Во смисла дека крајниот купувач е тој што ќе ужива во производите кои ќе бидат како нови подолго време. Наместо тоа, Оние во магацинот, доколку се акумулираат, може да завршат порано да се скршат и со тоа да предизвикаат незадоволство кај клиентите.

Побрзо и поефикасно време на испорака

Не само што ги испраќате производите побрзо, туку сте и поефикасни бидејќи го ограничувате времето потребно за испорака на производите. Повеќе не мора да гледате дали има залиха, Ако имаш оператори да го пакуваат итн.

Еве ги главните предности на крос-докинг. Но, има и недостатоци кои можат да го фрлат целиот ентузијазам и добрата работа на горенаведеното. За да ги избегнете, најдобро е да ги знаете, а еве ви ги оставаме најважните:

Не може да се дозволи никаков неуспех

Логистичкиот синџир мора да функционира континуирано и без да прави грешки бидејќи еден единствен ги компромитира роковите за сите други. Затоа е тешко да се одржува со текот на времето (особено кога многумина не зависат од доброто управување туку од надворешните или од самиот човек).

Всушност, грешки не може да се направат само при подготовката на нарачката, туку и при испораката на овие производи. Ако тоа се случи, грешката ќе биде ваша вина и ќе му изгледате лошо на клиентот.

Неопходен е надзор

Со цел да се знае дали се е направено правилно и дека нема грешки (во тој случај би отишле на претходната точка).

Страшното „тесно грло“

Ова име се однесува на лоша синхронизација на синџирот. Односно, има некои делови од синџирот на производство кои се многу брзи, а други кои се многу бавни.

Вашата цел е да ја направите синхронизацијата да тече без таа да запре или да работи повеќе на еден дел од друг.

Видови на вкрстено докинг

дистрибуција на кутии

Конечно, сакаме да разговараме со вас за видовите на вкрстено докинг што постојат во моментов. Во принцип, тие се поделени на три:

  • Предраспределено крос-докинг. Најосновно е да примате стока и автоматски да ја испратите до нејзината дестинација. На овој начин производите не поминуваат кај градинарите.
  • Консолидирани. Во овој случај, производите се манипулираат. Како е-трговија ги добивате производите и треба да ги реорганизирате и да ги соберете пратките така што секоја од нив ќе стигне до крајниот клиент.
  • Хибрид. Тоа е мешавина помеѓу двете, и една од најкомплексните. Затоа се препорачува само за компании кои се прилично големи и со голема куповна моќ (да купат се што сакаат и речиси веднаш да го продадат).

Иако крос-докингот е странски термин, вистината е дека се повеќе и повеќе е-трговија и компании, и физички и онлајн, го спроведуваат поради сите заштеди што ги носи. Како да го пробате за вашиот бизнис? Дали ви го привлече вниманието?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.