Видови маркетинг: знаете колку ги има и најважното

видови на маркетинг

Кога имате е-трговија знаете дека промоцијата, рекламирањето, објавувањето, создавањето личен бренд за вашиот бизнис... се многу важни за да успеете. И ова е под влијание на видовите маркетинг што ќе ги спроведувате.

Чекање, Зарем не знаете дека постојат различни типови? Следно ќе зборуваме за некои од нив. Ќе ви кажеме се што треба да знаете, а исто така ќе ви помогнеме да знаете на кои треба да се фокусирате ако штотуку почнувате или ако сте наоколу некое време. Оди за тоа?

Колку видови на маркетинг има

глобален дигитален маркетинг

Ова прашање, иако може да изгледа лесно, во реалноста не е. Таа е една од најкомплицираните и Нема лесен одговор бидејќи има сајтови кои веруваат дека постојат само два вида: онлајн и офлајн. Други, пак, веруваат дека тие можат да се поделат во 10 големи групи. И други похрабри, Тие ги разложуваат различните видови маркетинг за да понудат повеќе од 80 од нив.

Кој би бил во право? Сите. Во зависност од тоа како се класифицирани, или колку или малку детали сакате од нив, можете да сметате дека има повеќе или помалку. На пример, во случајот со повеќе од 80 видови, тоа е затоа што Овој тип на маркетинг е поделен со многу специфични задачи. Со други зборови, неколку може да се комбинираат за да се направат слични задачи.

Кои се видовите на маркетинг

е-пошта со анализа

Бидејќи не сакаме да останете со сомнеж, и сакаме да го знаете секој од нив, добро пребаравме за да ви дадеме Глобална визија за сите видови маркетинг што ќе ги најдете. Некои ќе работат подобро за вашата е-трговија, а други на кои нема ни да мора да ги фокусирате вашите напори.

Дигитален маркетинг

Тоа е онлајн маркетинг, кој се спроведува преку Интернет. внатре во ова би имало многу други видови за кои ќе зборуваме.

Офлајн маркетинг

Тоа е традиционалниот маркетинг, оној што спроведете стратегии за објавување на компанија без користење на Интернет, но од ден на ден.

Излезен маркетинг

Би можеле да го дефинираме како тие маркетинг стратегии фокусирани на привлекување нови клиенти. За да го направат тоа, тие се задолжени да го објавуваат брендот, да одат по потрошувачите.

Влезни маркетинг

Ако претходната беше фокусирана на нови клиенти, во овој случај зборуваме за истата цел. Разликата со Outbound е тоа што, во овој случај, се спроведува стратегија за содржина за да се привлече потенцијалниот клиент. Со други зборови, наместо брендот да оди кај клиентите, тие се тие што ги наоѓаат.

Содржина Маркетинг

Тој е задолжен за воспоставување стратегии за Добијте релевантна и вредна содржина за луѓето кои се вашата целна публика.

Маркетинг на перформанси

Професионалецот во овој тип на маркетинг се фокусира пред сè на Анализа на рентабилност (што, во случај да не знаете, е поврат на инвестицијата). За ова е задолжена да ги евалуира кампањите што се спроведуваат за што повеќе да се оптимизираат инвестициите што се прават и да бидат попрофитабилни.

Е-мејл маркетинг

Ова е еден од видовите на маркетинг кој е во подем. Е алатка со која се воспоставува поблиска врска со потрошувачите со цел да ви испрати содржина, предлози за продажба итн. но не директно, туку преку поврзување со тие корисници.

маркетинг на социјалните медиуми

Професионалец фокусиран на овој тип на маркетинг Ќе знаете сè за социјалните мрежи, дали тие се најкористени во моментот или оние нови трендови кои би можеле да бидат интересни да се исцедат на краток и среден рок.

маркетинг за пребарување

исто така, познат како маркетинг на пребарувачот, или како SEM, е одговорен за воспоставување стратегии за да се дојде до врвот на пребарувачите, како што се Google и Bing.

За да го направите ова, тој извршува органски и платени задачи.

Мобилен маркетинг

Друг вид на маркетинг кој е во подем. Фокусирана на мобилните уреди, неговата функција е да креирајте одговорни сајтови (кои изгледаат добро на мобилен), како и креирање мобилни реклами, корисничко искуство...

СМС маркетинг

Иако можеби мислите дека веќе не е важно, сепак има компании кои го користат, и Се фокусира на користење на многу специфична содржина во тој простор за текст за да ги фати луѓето.

Интерактивен маркетинг

Можеме да го видиме како а маркетинг со корисничко искуство, бидејќи целта е да се создаде уникатно искуство за таа личност на таков начин што ќе нè памети.

За ова, е-книги, прашалници, инфографици, квизови, игри итн. можат да помогнат.

работа на социјалните мрежи

Видео маркетинг

Овој професионалец е задолжен пред сè правете видеа (скрипта, содржина и сл.) фокусирани на аудиовизуелни содржини.

Овие се сè попопуларни и би биле начин за поврзување со јавноста.

на лојалноста

Во овој случај, Наместо да се фокусира на идните клиенти, тој се фокусира на сегашните преку воспоставување стратегии кои прават таа личност да се чувствува добро кога купува. Со други зборови, на клиентите кои веќе купиле им се даваат причини да го повторат искуството.

Маркетинг на производи

Фокусирани пред се на креирање производи и воспоставување стратегии за да може да биде интересно за потрошувачите.

На пример, тој е задолжен за позицијата на производот, конкуренцијата што ја има, продажните стратегии...

Маркетинг услуга

Во овој случај се разликува од претходниот по тоа што бара воспостави стратегии за презентирање и нудење услуги на потрошувачот. Тие веќе не се (опипливи) производи туку работа на друго лице што ќе влијае на резултатите на лицето кое ги вработува.

со причина

Стратегијата што се имплементира во овој тип на маркетинг се фокусира на ја претстави „хуманоста“ на брендот самиот, поврзувајќи го со општествени причини, хуманитарни проекти итн. да помогне да изгледа поблиску и позагрижено за проблемите на светот.

Невромаркетинг

Познат е и како научен маркетинг. Се заснова на проучувајте го однесувањето на луѓето на таков начин што директно и индиректно ќе влијае на нив да воспостават стимули кои навистина ги тераат да реагираат.

Други видови на маркетинг

Можеме долго, долго да разговараме со вас за видовите на маркетинг. Па како Ги претставивме најважните, тука ви ги оставаме другите типови кои можете да ги најдете а тоа влијае и на е-трговија. Се разбира, тие повеќе се фокусираат на бизнисите кои се создадени и функционираат подолго време.

 • Геомаркетинг
 • блискост маркетинг
 • Remarketing
 • Маркетинг во реално време
 • Крос маркетинг
 • Маркетинг со вкрстени канали
 • интегриран маркетинг
 • Директори
 • Индиректно
 • Стратешки
 • оперативни
 • Реагенс
 • Проактивен
 • МЛМ
 • од филијали
 • Корисно
 • маркетинг на односи
 • на заедницата
 • прецизен маркетинг
 • трансакциска
 • на препорака
 • на бранителите
 • одговорен маркетинг
 • На настаните
 • промотивни
 • Ендомаркетинг
 • поттик
 • комерцијални
 • B2C
 • B2B
 • Институционални
 • социјална
 • обратен маркетинг
 • на производот
 • На услуга
 • масовен маркетинг
 • од сегментот
 • ниша
 • Микромаркетинг
 • личен маркетинг
 • Сезонски
 • герилска
 • од заседа
 • Вирусни
 • Телемаркетинг
 • на одмор
 • На влијание (или влијателни лица)
 • Од искуство
 • Сензорни
 • на носталгија
 • на ексклузивност
 • луксузен маркетинг
 • Трговски маркетинг
 • Доктор
 • Правни
 • Спорт
 • културни
 • Модерен
 • Рурален
 • Едукативно
 • Политичар
 • Меѓународни
 • Зелени
 • Локалните
 • Детски
 • Игра Маркетинг

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.