Важноста на HTTPS

Важноста на HTTPS

Првиот знак што ни кажува дека страницата што ја посетуваме е сигурна е кога се појавува во лента за навигација буквите "HTTPS" генерално придружено со а зелен катанец.

Ова значи дека страницата што ја посетуваме е заштитена од некои безбедносен протокол што ја трансформира страницата во безбедно место за внесување лични податоци. Сите оние страници на кои е потребно да се најават со лозинка или кој било друг вид лични податоци мора да го имаат овој симбол.

Но, што значи ова?

сите Интернет страниците започнуваат со HTTP

Што значи Протокол за пренос на хипертекст (на англиски јазик „Протокол за пренесување на хипертекст“).

Овој протокол е оној што овозможува пренос на податоци преку World Wide Web. Кога додавате S, се прави упатување на Secure Sockets Layer менување на протоколот за да вклучува безбедносни мерки со методи на криптирање. На овој начин, страницата што ја посетуваме е заштитена од напади од трети страни кои се обидуваат да ги украдат нашите лични податоци.

Ако имаме онлајн продавница во која нудиме онлајн методи за плаќање Од витално значење е да им обезбедиме на нашите клиенти безбедна средина во која ќе можат да им веруваат на нивните финансиски податоци. Имањето на овој безбедносен протокол ќе го зголеми вашиот во нашата продавница. За да го добиеме имаме две опции:

Набавете SSL сертификат: Постојат многу опции на Интернет за да ја потврдите нашата страница како безбедна страница. Повеќето нудат помош при кодирање и решавање на проблеми.
Користете надворешни начини на плаќање: Алатките како платформите за плаќање преку Интернет или портите за плаќање веќе ги вклучуваат овие сертификати за време на инсталацијата. На овој начин ја имаме поддршката од овие компании, да можеме подобро да се концентрираме на нашата продавница.

Без оглед на опцијата што ќе ја избереме, мора да имаме предвид дека најважно е секогаш да им понудиме добро искуство на купување на нашите клиенти.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.