Бура на идеи: што е тоа, функции и како да се направи

Бура на идеи

Бура на идеи, што е бура на идеи на шпански, Тоа е една од најпознатите техники и која сигурно ќе ја искористите во некоја прилика. Но, дали навистина знаете сè што ова подразбира?

Оваа методологија ви помага да генерирате идеи, но за да ја постигнете и да функционира 100%, треба да знаете како се развива, клучевите и другите аспекти кои мора да ги земете предвид. Оди за тоа?

Бура на идеи: што е оваа техника

Брејнсторминг

Како што ви кажавме претходно, бурата на идеи, позната и како бура на идеи, е техника која се користи за генерирање идеи. Целта е да се најдат што повеќе од нив., иако подоцна треба да го анализирате секој за да видите дали е изводливо со проблемот што е при рака.

На пример, би можеле да размислувате за имиња за бренд. На овој начин се даваат идеи, а потоа се анализираат за на крајот да останат со најрепрезентативниот или оној на кој најмногу му се допаѓа и одговара на она што се бара.

Нормално, бурата на идеи се практикува во група бидејќи на овој начин се овозможува поголема креативност кога станува збор за давање решенија или идеи за она што е предложено. Сепак, тоа не значи дека не може да се користи поединечно, со него добивате и многу добри резултати.

Еден од клучевите за оваа бура на идеи е тоа ништо не може да се цензурира. Тоа е, колку и да изгледа глупаво, лесно или неважно, мора да биде меѓу сите идеи. Тие не се филтрираат во првиот момент, од нив се бара само да лансираат идеи затоа што подоцна ќе се проучуваат.

Првиот човек кој ја формулирал оваа техника бил Алекс Ф. Озборн, американски автор кој во 1939 година го измислил терминот. даЧарлс Хачисон Кларк беше тој што ја разви техниката и денес е тој на кој му ја должиме.

За што се користи бура на идеи?

Момци бура на идеи

Откако го видевте горенаведеното, можеби сте го забележале тоаЦелта на бурата на идеи е да обезбеди голем број идеи, без размислување дали се или не изводливи за проблемот во умот. Ова им овозможува на луѓето да бидат креативни и да не се самоцензурираат; но и да се промовира групна култура бидејќи секој со нешто придонесува.

Иако е техника која се користи пред сè во работните и универзитетските услови, таа не значи дека не може да се користи на одредено и индивидуално ниво или во други области.

Всушност, може да се биде добра динамика на часови, работилници итн.

Законите на бура на идеи

Луѓе бура на идеи

Нешто што не многу луѓе го знаат е дека бурата на идеи бара четири правила за да се усогласат. Овие се:

Дајте приоритет на квантитетот пред квалитетот

Со други зборови, поважно е да имате што повеќе идеи отколку квалитетот на овие. Иако целта е да се најде совршено решение за проблемот што е при рака, вистината е дека за тоа да се случи претходно, потребно е да се дојде до што повеќе идеи, бидејќи понекогаш комбинацијата од неколку го дава совршеното решение.

Многупати имаме тенденција да не кажуваме ништо од страв дека идејата е лоша, но во ова бурата на идеи се заснова на „нема идеја не е лоша“.

Идеите не се критикуваат.

Врз основа на последното нешто што го кажавме претходно, ниедна идеја не е лоша, и ова значи дека никој во групата не треба да критикува, коментира, дискутира или исмејува идеите на другите колеги. Всушност, важно е тоа да се почитува во текот на целото време додека се спроведува бурата на идеи, а ако не, прекинете го бидејќи таа креативност може да биде нарушена.

Сите идеи се снимени

Мора да ја оставите на страна вашата субјективност. Сите идеи што произлегуваат од техниката на бура на идеи треба да се соберат, без разлика колку мислите дека се корисни или не. Една од големите грешки кога се работи за нејзино спроведување е тоа што „директорот“ на оваа техника при регистрирањето на идејата го дава своето мислење. Ова ја намалува желбата на другите да придонесат, дури и истиот тој што го направил тоа, затоа што се чувствува цензуриран или дека неговите идеи се бескорисни.

Идеите на едни им даваат идеи на други

Многупати, особено на почетокот, тешко е да се почне и да се дава идеи, од страв од цензура, смеење итн. Но како што напредува состанокот, можно е тие да течат до тој степен што некои идеи предизвикуваат други од други луѓе а со тоа се гради најдоброто решение.

Клучеви за бура на идеи

Ако после се што сте виделе изгледа како добра идеја да го примените во вашиот бизнис, во семејството или во вашата работа, првото нешто што треба да знаете е како да го спроведете. Поаѓаме од фактот дека е многу едноставен и лесен за планирање и извршување. Но, за да успее, треба да се земат предвид неколку аспекти.

Една од главните е да се избере личноста која ќе биде лидер и ќе ја регистрира секоја од идеите без да прави гримаси, коментари, дискусии... Мора да биде што е можно пообјективно и по можност да има „покер фаца“.

Ова лице ќе биде задолжено за подготовка на седницата. Особено, ќе треба да земете во предвид:

  • Бројот на учесници кои ќе интервенираат.
  • Типот на учесници (пол, националност, искуство...). Понекогаш некои може да се чувствуваат исплашени од другите, па ако успеете да формирате добро кохезивна група, тоа ќе функционира подобро.
  • Местото каде што ќе се одржи, со цел сите да се чувствуваат удобно.

Откако ќе се воспостави сè и ќе се назначат учесниците, пред да започне лидерот мора да се сети на причината зошто тие се таму и на правилата што мора да владеат во текот на времетоили (што е нормално 30 минути). После тоа време за бура на идеи, се троши најмалку еден час за да се разговара за секоја од идеите, да се отфрлат оние што не се корисни во тоа време и да се избере победникот.

Во текот на 30-те минути, функцијата на лидерот е да ја запише секоја од идеите дадени на табла или на компјутер, без да цензурира ниту една или да мисли дека е подобра или полоша од друга. Треба само да запишеш што ти кажуваат.

Сега кога знаете што е бура на идеи, се сеќавате ли на време кога сте учествувале на сесија за бура на идеи?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.