Како да се бориме против измама во деловна трговија?

измама за електронска трговија

Борба против измама во деловна трговија Тоа е една од главните грижи на сите сопственици на мрежни продавници. Причината за ова е многу едноставна, овој вид на проблем може да предизвика губење на продажбата, компромис за безбедноста и значително да влијае на целокупниот успех на бизнисот.

Најчести видови на измама преку Интернет

Затоа што Сајбер криминалот користи различни начини за нарушување на безбедноста на страницата Во е-трговијата, за сопствениците на деловни мрежи, може да биде тешко да се идентификуваат потенцијално лажни трансакции. Некои од видови на онлајн измама најчестите вклучуваат:

 • Измама со кредитни и дебитни картички
 • Кражба на идентитет
 • Измама со адреса за испорака
 • Измама при меѓународни набавки
 • Измама предизвикана од малициозен софтвер

Како да се заштити деловната трговија од измама?

Иако сите овие закани за безбедноста на купувачот се сериозни и потенцијално штетни за вашата електронска трговија, постојат низа превентивни мерки што можете да ги примените за да го минимизирате ризикот од измама во вашето деловно работење преку Интернет. На пример:

 • Воспоставете безбедносни системи за плаќање со кредитни картички, како што се MasterCard SegureCode или Verified by Visa.
 • Осигурете се дека вашата платформа за плаќање поддржува протокол AVS (Услуга за потврда на адреса), CV2 или 3D Secure.
 • Користи услуга за профилирање измама како што е FraudWatch, која има можност да открие потенцијално измамнички налози за купување пред тие дури и да бидат обработени.

Проверете ги информациите и податоците на клиентот. Дали е тој сопственик на картичката? Дали вашата нарачка има толку висока вредност што може лесно да се препродава?

Осигурете се дека адресата за испорака е валидна. Можеби ќе сакате да избегнете испраќање производи во поштенски сандачиња бидејќи тие често се користат како лажни адреси.

Ако адресите за наплата и испорака се различни, ова може да биде црвено знаме, особено ако купувачот избере забрзана испорака.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.