Бизнис компјутери: сета опрема што ви е потребна за попродуктивна средина

деловни компјутери

Ако размислувате да основате бизнис или да го модернизирате оној што веќе го имате, треба да знаете некои деловни компјутерски решенија Со што ќе добиете подобри резултати, зголемена продуктивност и безбедност, бидејќи една од најважните загуби на ресурси денес е поради сајбер напади. Покрај тоа, ако работите на далечина, уште една причина да користите едно од овие решенија за да постигнете најдобри резултати и да ги зачувате даночните, банкарските и приватните податоци на вашите клиенти безбедни.

Најдобрите компјутери за канцеларии

Lenovo AIOs

до работа со канцелариски софтвер Не ви се потребни одлични карактеристики на компјутерот, само што е сигурен и евтин, уште повеќе ако сакате да купите неколку од нив за различни работници. Некои препораки се како што следува:

Најдобри работни станици

работна станица

Ако барате нешто со високи перформанси да работи потешки оптоварувања, како што се рендерирање, виртуелизација, кодирање, научен софтвер итн., најдобрата опција е една од овие работни станици.

рутери за компании

рутер

За деловно поврзување каде што неколку компјутери или уреди ќе се поврзат на истата WiFi мрежа, треба да изберете еден од овие фантастични рутери.

хардверски заштитен ѕид

заштитен ид

до подобрување на безбедноста на внатрешната мрежа на компанијата, добра аквизиција е хардверски заштитен ѕид, во комбинација со VPN ќе биде совршено решение. И не само тоа, можете исто така да го филтрирате сообраќајот и да ги блокирате оние страници каде што не сакате вработените да пристапуваат во текот на работното време.

Претпријатија сервери

сервер

Да има сопствен сервер, постојат некои прилично добри решенија за микросервери што би можеле да ја хостираат вашата страница, вашите податоци или која било услуга што ви треба.

UPS систем

APC UPS-от

Во оние денови на невреме или лошо време кога ќе снема струја, ако не сакате работата да ви биде уништена од прекини, купете си Непрекинато напојување да има струја и кога има пресек.

шифрирано складирање

драјв за пенкало со лозинка

За да ги зачувате приватните податоци на вашиот бизнис и дека трети страни не можат да пристапат до нив, ги имате овие решенија шифрирано складирање со лозинка.

vpn кутија

VPN

Пред да претставиме некои уреди со заштитен ѕид, но тие не треба да бидат сами, тоа го зајакнува безбедност со VPN така што целиот дојдовен и појдовен сообраќај е шифриран, спречувајќи одредени сајбер криминалци да ги пресретнат податоците со кои ракувате на мрежата. Ако вашиот рутер не поддржува VPN, не грижете се, постојат едноставни решенија како ова што можете да ги поврзете со рутерот:

Сервер за печатење

сервер за печатење

конвертирате a жичен печатач или MFP на мрежа со овие едноставни уреди што можете лесно да ги поврзете:

Таблети за професионалци

Галакси јазиче

Ако ти треба а електронски таблет за вашата компанија, овие можат да бидат добри алтернативи за професионална употреба во сите видови средини:

Лаптопи за бизниси и професионалци

ASUS ZenBook Duo

Можете исто така да изберете некои добри деловни лаптопи кои се дизајнирани за ваков тип на опкружување, како за обезбедување на доверливост, робусност и безбедност што ви се потребни, како и за креативна употреба.

NAS

NAS

Ако треба да ги имате вашите податоци секогаш достапни, каде и да одите, но не сакате да користите услуга за складирање облак... зошто да немате свој приватен облак со NAS?

Висок капацитет и доверливи хард дискови

WD хард диск

За складирање на компанијата локално или за резервни копии, можете исто така да изберете еден од овие хард дискови со висок капацитет со доверливост од типот на претпријатие.

Безбедни и цврсти мобилни телефони

мачка од паметен телефон

Од друга страна, безжичното поврзување е од суштинско значење, и за ова нема ништо подобро од тоа паметен телефон. Но, ако барате поголема безбедност и мобилен телефон кој може да издржи удари, прашина, прскање и слично, во најлошите работни средини, тогаш ова се моите препораки.

мрежа на рутер

мрежен рутер

Ако покриеноста на вашата WiFi не ги достигнува сите места подеднакво, има црни области или сигналот е многу слаб, набавете мрежа од рутери за дистрибуција и проширување мрежата колку што ви треба.

Фотелји и маси за канцеларија

десктоп

Нема сè да биде електронска технологија, исто така ќе ви требаат потпори за тоа и удобно место за работа. За да го направите ова, еве неколку предлози. За табелите се:

За фотелјите ги имате овие други:

Графички таблет

Дигитален таблет

За најкреативните или оние кои сакаат рачно да прават белешки и да ги дигитализираат своите белешки и скици, мора да имаат една од овие таблети за графики.

DNIe и RFID читач

DNIe читач

Ако треба да работите со документација, и врши бирократски активности, треба да имате еден од овие читатели.

Точка на продажба

точка на продажба

За плаќања, ќе ви треба и a точка на продажба, ако имате установа отворена за јавноста.

А како надополнување уред за плаќање со кредитна или дебитна картичка, односно а терминал за плаќање.

Трио телефони и телефонска табла

безжичен телефон

Еве неколку добри пакувања на трио телефони за канцеларија, или телефонски разводни табли со што работата ќе ви биде многу полесна, дури и од дома.

биометриски уреди

сензор за отпечатоци

Електронски брави, безбедни плаќања преку Интернет преку вашиот биометриски податоци, па дури и системи за контрола. Сите со овие три производи.

Безбедно

безбеден

За да складирате документи, пари или што било друго што е вредно, не треба да недостасува еден од нив сефови, и видливи и вдлабнати или камуфлирани.

Печатачи / мултифункционални, копири за бизниси

мултифункционален hp

Една од најтипичните работи во една компанија или во далечинско работење е печатете документи од секаков вид, уште повеќе кога работата е дизајн или било која друга креативна, архитектура со планови и сл. Затоа овие елементи не треба да изостанат.

И фотокопири:

машинерија за прототипови

3Д печатач

За прототипови имате и на дофат на раката плотери, CNC машини и 3D принтери.

Монитори кои повеќе го почитуваат здравјето на вашите очи

монитор benq

Екрани или монитори специјално дизајнирани да не го оштетат вашиот вид или направете го тоа што е можно помалку благодарение на некои сертифицирани технологии.

ергономска контрола

ергономски глушец

Последно, но не и најмалку важно, погрижете се часовите што ги поминувате пред екранот да не ги оштетат ниту зглобовите и мускулите, предизвикувајќи повреди поради малку или без дизајн. ергономски.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.