Безбедноста на клиентите во е-трговија е најважна

Е-трговија Отвора многу можности за да можеме да имаме сопствен бизнис без потреба од изнајмување на физичко место, што не само што подразбира повеќе трошоци, туку и поголема логистика.

Сепак, вистината е дека дури и денес има многу луѓе, особено оние кои се во полнолетна возраст, кои немаат целосна доверба во електронски продавници поради можноста за кражба и прилично важно прашање е да се чува безбедно финансиските информации на нашите клиенти, така што нашата страница мора да ги има потребните елементи за гарантираат безбедност на клиенти во е-трговија, но како правиме клиентот да ни верува?

Платформи за плаќање преку Интернет

Во моментов има многу платформи како PayPal што ни помагаат при прашањето за безбедноста на плаќањата преку Интернет и се една од најпознатите опции од страна на корисниците, затоа користењето на нив е одлична опција за да може да се даде верувајте им на нашите клиенти, единствениот недостаток што може да се забележи во врска со ова е што овие платформи наплаќаат за нивните услуги, меѓутоа, ако немаме доволно капитал да инвестираме во безбедност на нашата страница, се едни од најдобри достапни опции.

Сертификати

Друга опција што можеме да ја понудиме безбедност на нашите клиенти се сертификациите што постојат; затоа кога на клиентот му презентираме дека нашата страница има сертификати за безбедност на информации без сомнение ќе биде добра причина тие да ни веруваат.

Процесот што треба да се сертифицира има цена, која може да се подели на два дела, а првиот е имплементација на безбедносен систем а второто е цена на сертификација Во самата себе; сепак, инвестирањето во овој аспект ќе им овозможи на нашите клиенти многу полесно да веруваат во нас.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.