Безбедност за вашата деловна трговија

Безбедност за вашата деловна трговија

Електронска продажба или таканаречена е-трговија, ги поврза купувачите и продавачите повеќе од кога и да е во последниве години; можат да станат прилично лесни, лесни за ракување и продуктивни, сепак некои заеднички безбедносни ризици. Сајбер криминалците можат да украдат информации за време на процесот на електронска трансакција.

Ако размислувате да имплементирате онлајн продавница, многу е важно да го имате соодветни безбедносни мерки за да го заштитите вашиот бизнис, бидејќи сајбер нападите можат да се појават кога најмалку очекувате и тоа ќе влијае на вашите купувачи.

Што да направам за да ја заштитам мојата веб-страница за е-трговија?

Важно е да се следат некои усогласувања и безбедносни мерки што може да се постави за да го заштити вашиот бизнис преку Интернет.
Поставете Заштитен allид периметар, што служи за заштита и воспоставување правила на влезовите на услуги и продажни места на Интернет.

Бидете сигурни дека имате IDS систем или систем за откривање упад, што овозможува следење на нападите и информира центар за мониторинг, така што секогаш сте свесни за каква било ситуација на ризик. Ова е причината зошто е исто така важно да се спроведат конфигурации на стандардно ниво на услуги и сервери за да се осигура дека нема стандардни поставки.

Исто така, мора да имате план за резервна копија на информации и вонредни состојби против каква било катастрофа; односно имај план политики за заштита на информации дневно или месечно, да имате локално и вон-платформско досие.

Создадете протокол за спасување од катастрофи; Потребно е да имате усогласување или следење со упатствата за враќање на изгубените информации во случај на откажување на системот за да не и наштети на вашата компанија во случај на загуба на информации важно


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.