Алатката за испорака „SendCloud“ собира 5 милиони евра

SendCloud

SendCloud алатката за испорака собра 5 милиони евра благодарение на нејзините инвеститори henQ, BOM и Tiin Capital. Со оваа сума пари, Холанѓаните со своите скали сакаат да импровизираат и подобрат логистиката на Е-трговија во Европа и со ова го прошири своето присуство околу континентот.

Херман Хинтцен, ко-основач на нов инвертер heNQ, вели дека верува во амбицијата на SendCloud да го освои европскиот бродски пазар. „Тие служат на интернет продавници кои постојано растат. Покрај тоа, доставувачите на главните деловни активности на пазарот нема да можат да ги задоволат потребите на мрежните трговци на мало. Имајќи го тоа предвид, со растот на економијата, убедени сме дека амбициозниот тим на SendCloud уште повеќе ќе го оптимизира бродскиот пазар во Европа. “Со претходните инвестиции, SendCloud беше во можност да ја импровизира својата алатка и направете го погоден за големи продавници.

Според Извршен директор на SendCloud, Роб ден Хевел, логистиката учествува со 20 до 40 проценти од трошоците на мало за Интернет. „Гледаме дека потрошувачите стануваат сè побарувачки да ги добијат своите пратки и да ги враќаат своите производи. Најголемиот предизвик е да можеме да ги земеме предвид овие барања и да ги исполниме на начин на кој можеме да добиеме некаков профит од ова.

SendCloud е основана во 2012 година со цел да ги направи поефикасни процесите на испорака на мали или средни мрежни продавници.

Тој нуди различни опции за испорака, побрза обработка на нарачката, известувања за клиенти и целосно автоматско процеси на враќање во Европа. Компанијата има повеќе од 10,000 корисници во Европа и 55 вработени кои работат за неа, седиштето е во Холандија. И во моментов е активна во Холандија, Белгија, Германија, Франција и Австрија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.