Активирајте ги курсевите на Google поврзани со трговија

Курсеви за активирање на Google

Овој пат сакаме да разговараме со вас за Активирајте ги курсевите на Google што се поврзани со е-трговија.

Што е Google активирај?

Во основа тоа е иницијатива што компанијата ја спроведува со намера да понуди обука за луѓе кои бараат работа. Преку низа програми и курсеви кои немаат трошоци, заинтересираните можат да научат различни техники, вештини, како и пристап до дигитални ресурси.

Со цел да го понудиме целото ова знаење, Google соработуваше со различни универзитети во Шпанија и низ цела Европа. Оваа платформа креирана од Google им овозможува на заинтересираните лица пристап до бесплатна обука со сертификат, како и дигитално препознавање. Не само тоа, сите достапни курсеви можат да се изведуваат преку Интернет, иако се нуди и опција за лице во лице модалитет, меѓу кои се издвојуваат курсеви за е-трговија, курсеви за дигитален маркетинг, како и курсеви за анализа на податоци.

Како можам да пристапувам до курсевите на Google Activate?

започнете курсеви активирајте го Google
Обично од сопствено Google активирајте ја платформата со која можете да управувате со сите постапки потребни за пристап до различните програми за обука. Од официјалната страница за активирање на Google можете да пристапите до сите информации потребни за регистрација на кој било од курсевите што се достапни.

Како што споменавме погоре, до овие курсеви може да се пристапи или во форма на курсеви преку Интернет или курсеви лице в лице, кои во овој случај обично се изучуваат во градови како Мадрид, Севилја, Барселона, Саламанка, Сарагоса, Валенсија, Аликанте , Гранада, Мурсија, меѓу другите. Покрај тоа, секоја од Достапните курсеви за обука се поделени во различни модули кои имаат по околу 40 часа.

Која е операцијата?

При пристап до бесплатни курсеви од Google АктивирајВо суштина, се што е потребно е пристап до Интернет и исто така има сметка на Google. Ова е основно барање за да можете да изберете и да се регистрирате за различни курсеви за обука.

Важно е да се напомене дека повеќето од достапните курсеви се поделени во модули, така што учесниците ќе имаат можност да го оценат нивниот напредок. Покрај тоа, се нудат дополнителни активности и можно е да се положи испит пред да се пристапи на следниот модул, иако да, од суштинско значење е студентот да ги положи сите испити со 75% точни одговори.

Исто така е потребно завршете ја целата содржина на модулите пред крајот на годината, покрај извршувањето на завршниот испит за секој курс, така што ќе може да се пристапи до официјалниот сертификат.

Пример за активирање курсеви: Е-трговија

За оние кои се заинтересирани за електронска трговија, има активирачки курсеви што се нудат на оваа платформа и кои се многу корисни за да се разбере во длабочина како работи е-трговијата, стратегиите што треба да се следат и многу поврзани теми. На пример, моментално е достапен курс за е-трговија кој е поделен на 8 модули.

сертификатот за курс за е-трговија се активира

Прв модул - Дефиниција за електронска трговија

Овој модул започнува со вовед во е-трговија, истражување, плус најдобри практики за одредување маркетинг. Исто така, се зборува и за темата на методот CANVAS, создавање на онлајн продавница, база на податоци, заштита на податоци, како и употреба на LEAN техники, дигитализација на постојните деловни активности и информативни веб-страници.

Втор модул - Видови на електронска трговија

Во овој модул се разгледуваат теми како што се B2B наспроти B2C, дигитални производи, мултиплатформа, цени, нарушувања, продажни места, покрај тоа што се занимаваат со комерцијални платформи за индивидуални реклами, групирано купување или cobuying, зделки и купони, како и компаратори.

Трет модул - Логистика и дистрибуција

Во овој модул, студентите учат за логистиката во електронската трговија, враќањата, меѓународните пратки, дистрибуција на дигитални производи, дистрибуција на физички производи, како и дистрибуција на мешани производи. Тие исто така ќе знаат сè што е поврзано со законски ограничувања, оданочување, локални понуди, како и агилност и разрешување конфликти.

Четврти модул - Социјалните мрежи се применуваат на електронската трговија

Во овој случај, тоа е модул кој зборува за различните типови на социјални мрежи што постојат, вклучувајќи ги Фејсбук, Твитер, Линкдин, како и што да правиме со продавница на социјални мрежи, мрежи за мислење и маркетинг во социјални мрежи. Тие ќе можат да го знаат значењето на вирализацијата, социјалните мрежи на слики на Инстаграм, како и влијанието на гемификацијата на социјалните мрежи Foursquare, WAZE.

Петти модул - Мобилна трговија

Овој модул зборува за мобилизирање на деловни модели, различни видови монетизација, содржина, патувања, употребливост на мобилен телефон, маркетинг на мобилни уреди, апликации наспроти webapps, зголемена реалност, како и супер потрошувач.

Шести модул - Дигитално рекламирање

Овој курс за е-трговија на Google активира исто така, вклучува модул каде што можете да научите сè за е-пошта маркетинг, придружни програми, банери за прикажување, Google AdSense, колачиња за пренасочување, планирање медиуми, видео рекламирање преку Интернет, како и најчестите грешки при е-пошта маркетинг

Седмиот модул - пребарувачот Google

Ова е многу интересен модул во рамките на курсот, бидејќи детално објаснува како функционираат Google, аукциите, SEM и SEO, покрај тоа што ги споменува главните достапни алатки за оптимизација, дури и зборувајќи за новиот алгоритам Colibrí.

Осмиот модул - Други пребарувачи

Ова е последниот модул на курсот за трговија во Google Активирај и во кој е објаснето сè што е поврзано со функцијата за пребарување на Twitter, функцијата за пребарување на LinkedIn, како и функцијата за пребарување на Facebook. Исто така, се осврнува и на темата Google adwords, ASO, големи податоци што се применуваат на електронската трговија, како и пребарувања извршени од мобилни уреди.

Како функционираат курсевите „Гугл Активирај“ лице в лице?

Нема сомнеж во тоа курсеви за обука понудени од Google активирајте Тие се одлична алтернатива за сите оние кои сакаат да се приклучат на пазарот на трудот. Курсевите, покрај тоа што се целосно бесплатни, се достапни и во режим лице в лице и режим на Интернет.

курсеви лице в лице Google ги активира

Во случај на Курсеви лице в лице, Овие се составени од две бесплатни програми за обука. Обуката за претприемништво има за цел да ги добие потребните знаења за да може едно лице да се претстави како претприемач. Се фокусира на корисникот, тимовите и резултатите. Овој курс за обука во претприемништво трае 21 час.

Исто така постои и курс за дигитален маркетинг кој вклучува сертификат акредитиран од Бирото за интерактивно рекламирање. Во овој случај, тоа е курс што трае 40 часа и во кој студентите работат како тим со искусни професионалци. На овој курс студентите можат да научат за SEO, SEM, веб-аналитика, електронска трговија, како и социјалните мрежи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.