Аванс за плати: кога да го побарате, како и каде

Платен список со попуст за аванс на плати

Како што знаете, кога имате работа добивате плата. Тоа ти е плата и најчесто се исплаќа преку платен список, секогаш на крајот на месецот. Но понекогаш Може да се појават ситуации во кои претходно треба да ви биде платено. Ова се нарекува аванс за плати и не многу луѓе знаат дека можат да го побараат тоа.

Но, што е тоа точно? Колку може да се нарача однапред? Дали има многу видови? Што ќе се случи следно? Ако ве интересира темата, тогаш ви ги даваме сите клучеви за да ја измерите.

Што е аванс за плата

Пред сè, треба да разберете што е тоа аванс на плата а што се разоткриваш ако го бараш. Познат е и како „аванс на плата“ и значи дека компанијата однапред го плаќа платниот список, односно платата на работник поради одредена причина.

Всушност ова е право што го има работникот и што е вклучено во Статутот на работниците. Поточно, во член 29 од ЕТ Но, исто така може да се регулира (секогаш на подобро) во колективните договори.

Кога се бара аванс за плата, не може да го даде само компанијата, туку и банките или дури и приватните компании. Како општо правило, авансот на платен список секогаш се извлекува од нето платата, односно се одбива и социјалното осигурување и персоналниот данок на доход што го плаќа работникот.

Колку пари може да се побараат однапред

Авансно плаќање на плати

Работничкиот статут не утврдува точна бројка поврзана со авансот на платите, но со колективен договор може да има максимален процент. Ова е утврдено во повеќето случаи на 90% од платата. Односно, не можевте да ја добиете целата плата за месецот пред да ја завршите.

Но, има компании кои, без разлика каде работиме, можат да понудат идни аванси за плати, односно да ги добијат парите што одговараат на неколку идни платни списоци.

Кој треба да бара аванс за платен список

Кога се бара аванс, лицето кое мора да го направи тоа е секогаш работникот или работникот. Речиси секогаш тоа се прави во компанијата каде што работите, и Мора да побарате од директниот менаџер или Одделот за човечки ресурси.

Овие обично имаат формулар за апликација бидејќи подоцна мора да проценат дали тој аванс навистина е доделен или не.

Во случај на банки или приватни компании, тоа мора да го направи и имателот на сметката или лицето на кое му припаѓа тој платен список.

Која е процедурата за аванс на платен список

Замислете го случајот на работник кому му се потребни пари од плата однапред за да покрие непредвиден трошок.

Првото нешто што треба да направите е да разговарате со вашиот менаџер за барањето. Тие можат: или директно да ви го дадат формуларот што треба да го пополните (ако го имаат во компанијата) или да побараат од вас да разговарате со одделот за човечки ресурси.

Во еден или друг случај, односно без разлика дали има или нема формулар, работникот мора да добие потврден или негативен одговор во однос на неговото барање.

Доколку е потврдно, компанијата ќе биде задолжена за унапредување на платниот список но Ова дејство ќе се одрази и во софтверот за вашиот платен список така што за да го извадите платниот список за тој месец, аконтата што е дадена да се одрази со нејзиниот датум и износот што ќе го намали вкупниот износ што ќе го добиете на крајот на месецот.

Ова ќе дојде конкретно во „другите одбитоци“, каде што ќе биде наведена авансното плаќање што е дадено.

видови на аванси

Испорака на пари

Кога размислувате за напредокот, како што можеби сте замислиле во она за што зборувавме, постојат неколку видови:

Однапред на веќе одработените денови

На пример, замислете дека работник на 20-ти оди кај својот шеф и бара аванс за плата. Ако се работи за веќе одработени денови, што е нешто на што имате право според Статутот на работниците, тогаш платниот список би можел да се плати до 19ти (20ти доколку сте го одработиле во целост).

Ова е најчестото и потоа мора да се одрази во платниот список како попуст.

Авансирање на идните плати

Во овој случај, Статутот на работниците не кажува ништо, но со колективен договор, на работниците може да им се дозволи да бараат аванс за идната плата.

Односно за денови кои се уште не се одработени а се платени претходно.

Аванс на дополнителни плаќања

Друга претпоставка што можеме да ја најдеме е за дополнителните плаќања. Ако тие се примат за x полни месеци, тие можат да се бараат во иднина се додека тоа се одрази во колективниот договор.

Ако не е, фирмата нема обврска да ги додели, а овде одлуката на фирмата може да влезе повеќе во зависност од случајот на работникот.

Зошто е корисно да имате платен список и софтвер за управување со човечки ресурси

Се врши плаќање

Во една компанија, управувањето со платите може да биде многу тешко. Одделот за човечки ресурси е тој што е посветен на нивно создавање и проверка дека нема грешки во нив. Меѓутоа, ако се користи програма за плати, се додека податоците се внесуваат, нема да има грешки ниту ќе биде потребно рачно да се управува со нив или внесете ги податоците еден по еден и месец по месец.

Меѓу предностите што ги нуди овој софтвер се:

  • Контролирајте ги измамите и грешките. Со други зборови, бидејќи се работи за програма која ќе управува со платниот список, освен грешките што се воведуваат при неговото програмирање, се избегнуваат неуспеси или дури и измами во компанијата, така што не се губи време или се создава недоверба.
  • Побрзо и поефикасно плаќање. Бидејќи со автоматизирање на платниот список, можете да плаќате многу побрзо и тоа овозможува поголема мотивација кај работниците.
  • Избегнувајте казни. Поради грешка во даноците, заборавот и сл. Имањето сè во една програма го олеснува постигнувањето на конечните резултати без страв од правење грешки.
  • Поголеми заштеди. Во човечки трошоци, но и во време. За неколку секунди ќе го имате платниот список на сите работници, па дури и кога треба да платите аконтација, внесувањето на овие податоци е многу лесно и брзо, без да мора рачно да го менувате самиот платен список, бидејќи програмата е задолжена за извршување пресметките.

Дали некогаш сте користеле аванс за плата со вашата компанија? Како беше процесот?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.