Историја на Фејсбук

Историја на Фејсбук

Може да го користите Facebook секојдневно. Можеби многу часови. Но, дали некогаш сте се запрашале каква е историјата на Фејсбук? Да, знаеме дека се роди како студентска мрежа, дека требаше да одржува контакти... но што е подалеку од тоа?

Овој пат направивме малку истражување за да откриеме длабински како настанала социјалната мрежа која сега е дел од империјата „Мета“. Дали сакате да го знаете и вие?

Како и зошто се роди Фејсбук?

Дали го знаете точниот датум на раѓање на Фејсбук? Па, тоа е 4 февруари 2004 година.. Тој ден беше пред и потоа, затоа што тогаш се роди „Фејсбук".

Целта на оваа мрежа беше Студентите од Харвард можеа да споделуваат информации приватно само меѓу нив.

Неговиот творец е познат во целиот свет, Марк Цукерберг, иако во тоа време не го познаваа повеќе од неговите цимери и некои студенти на Харвард каде што студирал. Сепак, тој не го создаде сам Фејсбук. Тоа го направи со други студенти и цимери: Едуардо СаверинДастин Московиц, Ендрју МекКолум o Крис Хјуз. На сите нив им ја должиме социјалната мрежа.

Се разбира, на почетокот социјалната мрежа тоа беше само за луѓе со е-пошта на Харвард. Ако го немаше, не можеше да влезеш.

И како беше мрежата во тоа време? слично како сега. Имавте профил каде што можевте да се поврзете со други луѓе, да ставате лични информации, да ги споделите вашите интереси...

Всушност, за еден месец биле пријавени 50% од сите студенти на Харвард и почна да биде точка на интерес за други универзитети, како што се Колумбија, Јеил или Стенфорд.

Таков беше бумот што го создаде тоа До крајот на годината, се пријавија практично сите универзитети во САД и Канада. во мрежата и веќе имаше речиси милион корисници.

Она што тие го создадоа пред Фејсбук

Нешто што многу малку го знаат е тоа, Фејсбук тоа не беше првата креација на Марк Цукерберг и неговите пријатели, но вториот. Една година претходно, во 2013 година, создаде Facemash, веб-локација каде што ќе ги забавува своите врсници, одлучи дека е добра идеја да се процени некоја личност според нивната фигура и на тој начин да се воспостави рангирање за да се знае кој е позгоден (или пожежок). Очигледно, два дена подоцна го затворија бидејќи користеле фотографии без дозвола. И дека во тие два дена достигнале 22.000 прегледи.

Преселба во Силиконската долина

Кога вашата социјална мрежа работи и работи и се крева како пена, Марк одлучи дека е време да инвестира во куќа во Пало Алто., Калифорнија. Таму за прв пат го формираше својот оперативен центар за да може да управува и да ја поддржи целата тежина што ја имаше социјалната мрежа.

Во исто време соработуваше со Шон Паркер кој беше основач на Napster и тоа му овозможило да добие инвестиција од 500.000 долари (околу 450.000 евра) преку Питер Тиел, ко-основачот на PayPal.

2005 година, клучната година во историјата на Фејсбук

2005 година, клучната година во историјата на Фејсбук

Можеме да го кажеме тоа 2005 година беше фантастична година за Facebook. Прво, затоа што го смени името. Тоа веќе не беше „Фејсбук“ туку едноставно „Фејсбук“.

Но можеби најважно е отворањето на социјалната мрежа за корисниците и студентите од средните училишта и универзитетите во други земји како Нов Зеланд, Австралија, Мексико, Обединетото Кралство, Ирска…

Тоа значеше дека на крајот на таа година ги удвои своите корисници. Ако на крајот на 2004 година имаше близу милион месечни корисници, крајот на 2005 година имаше околу 6 милиони.

Нов дизајн за 2006 година

Оваа година започна со нов фејслифт на социјалната мрежа. И тоа е дека на почетокот неговиот дизајн многу потсетуваше на MySpace и во таа година решија да се обложат на обнова.

Primero, тие се определиле за профилната слика да добие значајност. После, додаде NewsFeed, односно општиот ѕид во кој луѓето можеа да видат што споделиле контактите преку тој ѕид, без да мора да влезат во секој од корисничките профили.

И има уште повеќе, бидејќи речиси на крајот на 2006 година Фејсбук стана глобален. Со други зборови, секој над 13 години со е-пошта (не мораше повеќе да е од Харвард) може да се регистрира и да ја користи мрежата. Да, на англиски.

2007 година, увертира да се биде најпосетувана социјална мрежа

Во 2007 година, Фејсбук ги прошири своите опции вклучувајќи го Facebook Marketplace (за продажба) или развивач на апликации на Фејсбук (за креирање апликации и игри на мрежата).

Овој тоји дозволи една година подоцна да биде најпосетувана социјална мрежа, над Мајспејс.

Покрај тоа, почнаа да ја забележуваат и самите политичари, до точка на креирање профили, страници и групи на платформата. Се разбира, фокусирани на САД.

Најпопуларната платформа во светот во 2009 година

Ако се земе предвид дека историјата на Фејсбук започна во 2004 година и дека, пет години подоцна, таа стана најпопуларна платформа во светот, не можеме да кажеме дека е лоша траекторија.

Истата година го извади копчето „ми се допаѓа“. Иако никој не се сеќава на тоа.

Одејќи нагоре како што беше мрежата, логично беше една година подоцна да ја проценат на 37.000 милиони евра.

Историјата на Facebook се обединува со Instagram, WhatsApp и Giphy

Се обединува со Instagram, WhatsApp и Giphy

Од 2010 година Фејсбук започнува патека за да се обиде да биде најпосетуваната и најкористената социјална мрежа, и можеше да купува апликации што може да му „наштетат“. Вклучувајќи ги во вашата компанија, ова ви даде поголема вредност. И тоа е она што се случи со купувања од Instagram, WhatsApp и Giphy.

Секако исто така немаше толку добри работи, како што се страшните протекувања и други ситуации во кои неговиот творец бил извалкан, дури и одење на суд.

Преминот од Фејсбук во Мета

Преминот од Фејсбук во Мета

Конечно, една од пресвртниците во историјата на Фејсбук е промена на вашето име. Она што навистина се менува е компанијата, наречена на ист начин како и социјалната мрежа. Сепак, имајќи ги и Instagram, WhatsApp и Giphy треба различно име кое би опфатило сè. Резултатот? мета.

Очигледно, не само што останува таму, туку и Марк Цукерберг го отвори патот за „метаверс„. Никој не знае што ќе ни донесе историјата на Facebook, но сигурно повторно ќе има важна промена доколку сака да продолжи да биде еден од најкористените.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.