Што е тоа Amazon Payments и како работи?

Амазонски плаћања

Amazon Payments или попозната сега како Amazon Pay е една од платформите за плаќање преку Интернет која несомнено е ривал на PayPal. Широко се користи во Америка, но не толку во Европа, барем до сега.

Но Што е плаќање на Амазон? Дали е безбедно? Кои предности можете да ни ги понудите? Сето тоа и многу повеќе е она за што ќе разговараме следно, така што ќе ја знаете оваа онлајн платформа во целост.

Што е плаќање на Амазон

плаќања во Амазон

Amazon Payments е платформа за плаќање преку Интернет, што им овозможува на клиентите да плаќаат за своите набавки користејќи сметка на Амазон. За да извршите плаќање, клиентите можат да користат кредитна картичка, банкарска сметка или едноставно да ја користат салдо на вашата сметка на Амазон плаќања.

Со други зборови, корисниците користат веќе зачувани информации на вашите сметки во Амазон, за најавување и плаќање веднаш на сите веб-страници што ја прифаќаат оваа платформа за плаќање. Корисниците можат да го видат статусот на плаќањето или да издадат целосна или делумна наплата, само со кликнување на Копче за плаќања на Амазон што се наоѓа на дното на вашата нарачка.

Amazon Payments депонира средства на сметката за плаќање штом трансакцијата на клиент помине низ неа. Во овој момент е важно да се спомене дека средствата се чуваат на сметката до 14 дена подоцна како резерва и по тоа време, средствата може да се пренесат на банкарска сметка или картичка за подароци на Амазон.

Дали Amazon Payments е безбедна?

Кога користите а платформа за плаќање преку Интернет, Сомнежите можат да ве нападнат, особено во случај на важни плаќања. Секоја од овие платформи има безбедносни системи што ги прават повеќе или помалку безбедни. Но, без сомнение, силната страна во случајот на Amazon Payments е тоа што ги штити корисничките податоци. Зошто? Па, затоа што можете да купувате во онлајн продавници кои не се поврзани со Амазон, без да мора да ги дадете вашите лични податоци или да треба да се регистрирате при купувањето.

Со други зборови, Амазон ќе го заштити вашиот идентитет и дека бизнисот преку Интернет (е-трговија) ​​ќе знае само за вас сметката што е дадена за плаќање. Но, ова нема да биде сметка во банка или кредитна картичка. Е-поштата ќе дејствува, како што веќе се случува во PayPal, само што, во овој случај, зборуваме за е-поштата со која се регистриравме во Амазон.

Така, Амазон станува посредник при купување преку Интернет, осигурувајќи дека трансакцијата е извршена ефикасно и, во спротивно, тврдење.

Предности и недостатоци

Amazon Payments ги следи скоро истите упатства како PayPal, друга од успешните платформи кога станува збор за плаќања преку Интернет. Сепак, како и со било кој од нив, тоа има свои добрите и лошите страни.

Генерално, Предностите на Amazon Pay се како што следува:

 • Можност за брзо купување, без да мора да ги внесувате вашите лични податоци, но со начинот на плаќање тие веќе се одговорни за управување со сè.
 • Имате гаранција од Амазон А до Ш, што ве штити во случај производот да не е тој што го очекувавте, да е оштетен или расипан, или дури не ви е испратен.
 • Купете безбедно, бидејќи нема да мора да ги споделувате вашите информации со продавачот, па дури и да давате дел од нив.
 • Можно е да се направат донации за невладини организации.

Што се однесува до недостатоците, главната во оваа платформа е, без сомнение, нејзината имплементација. И тоа е дека иако има сè повеќе е-трговија што го става Paypal како платежно средство, истото не се случува со случајот со Amazon Payments. Ова го нема во онолку онлајн продавници колку што би сакале, што во голема мера ја ограничува неговата употреба.

Предности ако сте купувач

Копајќи малку подлабоко во платформата, можеме да најдеме предности и за купувачите и за продавачите. Во случајот на претходната, една од главните предности е фактот дека, како купувач, не мора да давате лични информации при набавката. Всушност, дури не треба да ја дадете вашата адреса за да ја испратите нарачката, Бидејќи Амазон веќе ги има тие податоци и тој е тој што ќе се грижи за сè.

Покрај тоа, имате 90-дневна заштита да побарате, нешто што, со другите платформи, на пример во случај на PayPal, се намалува на 60 дена.

Предности ако сте продавач

Како продавачи, користењето на Amazon Payments има и свои предности, иако започнува со голем недостаток. И, дали, не давајќи им ги податоците на купувачите, не можете да го регистрирате тој клиент во вашата база на податоци, и затоа не можете да го сметате за промотивни проблеми или за претплата (освен ако тоа лице се согласи да биде во нив).

Но, меѓу предностите за овие групи, една од нив е и ги имаат потребните информации за да можат да прават фактури или пратки. Овие информации им се даваат на продавачите преку вашата сметка на продавачот и тие ќе бидат заштитени така што нема да можете слободно да ги користите, туку само со соодветната функција, да ви го испратиме купениот производ.

Од друга страна, продавачите исто така ќе бидат заштитени од измама, на таков начин што ќе има безбедност не само за работниците, туку и за продавачите.

Како работи Амазон плаќања

Како работи Амазон плаќања

Клиентите можат да подигаат средства од нивната сметка на Амазон плаќања во кое било време откако ќе бидат достапни. Повлекувањето средства од банкарска сметка обично трае околу 5-7 работни дена, во зависност од банката.

Исто така е важно да се спомене дека сите информации за испорака и плаќање се чуваат безбедно во Сметка на Амазон плаќања, така клиентот може да пристапи до него за да плати за своите стоки или услуги.

На овој начин, не е потребно да имате неколку сметки, бидејќи ви требаат само најавете се на Амазон и користете ја вашата сметка на Амазон плаќања да извршувате плаќања без повторно да внесувате информации за кредитни картички или други лични и финансиски информации.

Во моментов, можноста за користење на Amazon Payments е во платформите за е-трговија како што се Shopify, Prestashop, Magento и WooCommerce. Сите користат специфичен приклучок за да го овозможат овој систем на плаќање и многу е лесен за инсталирање и употреба, што им овозможува на клиентите на онлајн продавниците повеќе опции.

Како да платите со „Амазон плаќања“

Ако сè уште не ви е јасно, треба да го знаете тоа начинот на плаќање во плаќањата на Амазон секогаш се врши преку Амазон (или од Amazon Prime). За да го направите ова, ќе мора да се регистрирате и да имате платежно средство. Како што знаете, единствените прифатени во овој случај се дебитна картичка, кредитна картичка или при-пејд картичка, прифаќајќи ги најчестите, како што се MasterCard, Maestro, American Express, Visa Electron, Visa ...

Откако ќе го имате тој начин на плаќање, можете да го користите во е-трговија каде што тие имаат овозможено плаќање од страна на Amazon Payments или Amazon Pay, или преку компјутер, мобилен телефон или дури и преку Alexa со помош на говорни команди.

Амазон плаќања трошоци и такси

Амазон плаќања трошоци и такси

Иако не се наплаќа купувачот да го користи овој начин на плаќање, тоа не е случај за продавачите. За да можат да прифаќаат плаќања преку Amazon Payments, тие треба да платат провизија, слична на она што се случува во случајот на PayPal.

Така, стапките се како што следува:

Ако се национални трансакции, Поделена е во пет транши, во зависност од количината на пари. Специфични:

 • Помалку од 2.500 € одговара на стапка од 3.4% + 0,35 €.
 • Од 2.500,01 € до 10.000 € одговара на стапка од 2.9% + 0,35 €.
 • Од 10.000,01 € до 50.000 € одговара на стапка од 2.7% + 0,35 €.
 • Од 50.000,01 € до 100.000 € одговара на стапка од 2.4% + 0,35 €.
 • Повеќе од 100.000 € одговара на стапка од 1.9% + 0,35 €.

Ако се меѓународни трансакции, за плаќање ќе биде потребна дополнителна такса што ќе зависи од тоа каде ќе се изврши плаќањето, ако во Европа, Канада, Албанија ...

 • Европската економска област и Швајцарија не плаќаат провизија.
 • Канада, Каналските острови, Островот Ман, Црна Гора, САД, плаќаат провизија од 2%.
 • Албанија, Босна и Херцеговина, Руска Федерација Македонија, Молдавија, Србија, Турција, Украина ќе имаат провизија од 3%.
 • Со остатокот од светот управува 3.3% провизија.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Минела Каролина Естрада dijo

  Ми требаат информации за тоа како да креирам сметка за плаќање во Амазон.

 2.   Manuel dijo

  Дали Amazon Payments е достапна во Мексико?

 3.   Едвин Лопез dijo

  Може ли продавачите во Ел Салвадор, Централна Америка да ја користат оваа услуга за плаќање?