Како да го искористите карантинот за да ја подобрите вашата стратегија на саемите и конгресите

Пандемијата предизвика бран откажувања во секторот на саеми и конгреси. Бидејќи малку по малку ќе се вратиме на нормалноста, потребно е компаниите да ја подготват стратегијата што ќе ја спроведат за да се промовираат во овој вид на настан во иднина. Во тоа време, најсоодветно е даватели на штандови за пребарување и да одлучи за активностите што треба да бидат презентирани.

Штетата што ја предизвика Ковид-19 во овој сектор се протега и на многу други, бидејќи многу компании чекаат да ги претстават своите новости на најважните саеми. На пример, секторот за мобилни телефони претрпе последици од пандемијата. Во февруари, Барселона беше домаќин на уште една година на најголемиот настан за мобилни телефони во светот Мобилен Светски конгрес. Многу од големите мобилни компании требаше да ги претстават своите нови производи на овој конгрес, кој е одложен за 2021 година.

Откажувањето на саемите не само што носи огромни последици за компаниите што ќе ги презентираат своите производи, туку и за оние кои требаше да ги знаат новите технологии на пазарот да продолжат да напредуваат во истражувањето.

Покрај тоа, на овие настани има контакт лице в лице помеѓу брендовите и потрошувачите. Кога се откажаа конгресите, компаниите ја изгубија оваа можност да соработуваат со посетители и да освојуваат нови клиенти.

Како да подготвите добра стратегија на саеми и конгреси

Бидејќи саемите и конгресите се откажани или одложени за момент, единственото нешто што треба да се направи е да се подготви за иднината. Тука собираме неколку активности што можете да ги извршувате отсега за да се избегне паѓање во премногу типични грешки.

  • Одлучете кои активности ќе ги презентирате: една од главните грешки што ги прават излагачите е да не изберат навреме кои активности ќе ги презентираат на нивниот штанд. За време на карантин, можете да одвоите време за да ги испланирате активностите што ќе се одржат на вашата изложба. Многу е важно тие да бидат поврзани со вашата марка и услугите што ги нудите.
  • Добавувачи на штандови за пребарување: штандовите се основен дел од стратегијата ако сакате да се издвоите на саем. Помислете дека ќе бидете опкружени со компании кои ги нудат истите услуги како вас. Треба да го привлечете вниманието на посетителите и најдобриот начин да го направите ова е со персонализиран штанд. За време на карантин, можете да контактирате со давателите на услуги и да го пронајдете оној кој најдобро одговара на вашите потреби.
  • Одлучете каков ќе биде вашиот штанд: Кога веќе утврдивте кои активности ќе ги презентирате и сте контактирале со добавувачите, време е да размислите за форматот на вашиот штанд. Многу е важно присутните да видат што се случува внатре во штандот, затоа мора да го прилагодите просторот на активностите што ќе се случуваат таму.

На крајот на денот, не можеме да контролираме одредени ситуации што се надвор од нашите можности, но можеме да осигураме дека враќањето на нормалноста се случува со најголема можна сила и организација за да се врати штетата предизвикана од ковид-19 до можниот степен .


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.