Зошто мојата е-пошта пристигнува како спам и како да ја избегнам

Зошто мојата е-пошта пристигнува како спам?

Кога испраќате е-пошта, сакате да пристигне во сандачето на таа личност. Меѓутоа, понекогаш може да откриете дека тоа не е така. Зошто мојата е-пошта пристигнува како спам? Дали направив нешто погрешно? Сигурно повеќе од еднаш, кога сте известени дека отишле директно во фолдерот за спам, сте си ги поставиле тие прашања.

И тоа е она што го анализиравме, причините зошто понекогаш пораките одат во спам. Дали сакате да ги знаете? И стави лек за да не се повтори? Затоа продолжи да читаш.

Причините зошто вашата е-пошта завршува во спам

Добијте е-пошта

Ако токму сега сте се запрашале зошто мојата е-пошта пристигнува како спам откако ќе ја испратам до некого и тој ве известува дека тоа се случило, треба да ја знаете причината зошто се смета за спам.

А главните причини зошто тоа се случува се неколку. Ги анализираме:

Зошто вашите е-пошта се означени како спам?

Најочигледната, а понекогаш и главната причина зошто вашите е-пошта отидоа во спам е бидејќи еден или повеќе примачи го означиле како таков.

Односно, сте го испратиле мејлот на некоја личност и тој сметал дека сте спам (и дека не сакаат да знаат ништо за вас).

Понекогаш ова има врска со следната причина.

Затоа што не ви дале дозвола да контактирате со нив

масовно испраќање е-пошта

Замислете дека сте ставиле нов телефон дома и наеднаш почнуваат да ви доаѓаат деловни повици. Дали сте дале дозвола да контактираат со вас? Па, истото се случува и со мејловите. Можеби е тоа сте упаднале во сандачето на личност која не сака да прима“ладни мејлови» и ве означи како спам.

Ако тоа се случува многу често, сите ваши пораки ќе одат директно таму.

бидејќи вашите информации се погрешни

Мислиме на она што обично го ставате во вашето сандаче: кој го праќа и што е работата. Ако овие податоци не се јасни, даваат погрешни информации или се празни, за да се заштити приватноста и безбедноста на лицето кое ја прима пораката, тие се испраќаат до спам и тоа мора да биде лицето, рачно, кое одлучува дали е спам или не.

Вашата содржина ги активира филтрите за спам

Не знаевте? Во е-мејл маркетингот постојат некои зборови, или нивни комбинации, кои, ако ги користите, одите директно на спам (дури и ако сте доверлива личност за примачот).

Причината е тоа Постојат филтри за спам кои се активираат кога ќе откријат дека одредени пораки содржат „забранети“ зборови. А кои се тие? Па: бесплатни, лесни пари, без трошоци, зборови со големи букви...

Користењето на која било од нив, или комбинации, ќе заврши во таа несакана папка.

Нема врска за отпишување

Во онлајн продавницата има претплати (за да им се испраќаат е-пошта или билтени), но што ако се покаже дека во мејловите што ги испраќате нема начин да се откажете? Добро, знаеме дека не ги сакаш. Но, жал ни е што можеме да ви кажеме дека ако во моментов гледате дека вашите е-пошта ќе бидат спамирани, можеби тоа е токму поради таа причина. Тоа е закон кој мора да се почитува. Секој има право да се отпише кога сака и треба да му олесните.

Тогаш не се прашувајте „зошто мојата пошта пристигнува како спам“.

Нема автентикација на е-пошта

Ова може да биде малку потешко да се разбере. И тоа е дека понекогаш, кога испраќате е-пошта со програма за масовно е-пошта, треба добро да ја поставите услугата за автентикација на пошта така што при испраќањето на вашиот домен се појавува името, дури и ако навистина го испраќате преку трето лице. Ако не се направи правилно, тоа може да предизвика тие да одат во спам.

Истата е-пошта ја праќате на многу луѓе

Друга причина зошто вашата е-пошта може да заврши во спам е затоа што ја испраќате истата е-пошта до многу луѓе. Тоа се смета за спам бидејќи тие не се приватни пораки. (и персонализирано), но масовно.

Во минатото се зборуваше дека ако ја испратите истата е-пошта на повеќе од 30 луѓе, таа ќе заврши како спам. Сега би можеле да кажеме дека е за повеќе од 10 луѓе. А сепак можете да стигнете таму со помалку.

Има повеќе причини кои можеби го имаат одговорот на вашите е-пошта кои одат во таа папка, но сметаме дека ова се главните.

И што да направите за да го решите?

допирање со рака на маркетинг преку е-пошта

Да, има многу причини зошто е-поштата оди во спам. Но, она што навистина сакате да го знаете е што да направите за да го избегнете тоа. Затоа, ќе ви дадеме неколку клучеви што можат да работат.

Побарајте од примачите да ја означат вашата е-пошта како спам

Всушност, во многу претплати, Тие бараат од вас да ги ставите во вашите контакти за никогаш да не одат на спам и не пропуштајте ниту една е-пошта. Тоа е решение, иако ќе зависи од секој примател, дали сака да го направи тоа или не.

Доколку мејлот пристигнал на спам и тие се заинтересирани, најверојатно тие самите ќе кажат дека не е спам, а со тоа ќе се погрижите вашиот мејл да има поголеми шанси следниот пат да заврши таму каде што треба.

Проверете го нивото на спам на вашата пошта

Ова не е нешто за што секој знае, но може да се случи. И има алатка со која можете да проверите дали текстот што ќе го испратите ги поминува филтрите за да стигне до сандачето или дали ќе остане во спам (имајте на ум дека тоа е претпоставка, понекогаш може да биде погрешно) .

Зборуваме за Mail Tester или IsnotSpam. Оваа алатка бара само да ја испратите поштата на адресата што тие ќе ви ја дадат и потоа мора да ја погледнете оценката што таа ќе ви ја даде.

Ако влезете во таа мрежа на резултати, ќе видите дали сте направиле грешка да ја решите пред да ја испратите повторно.

Размислете за темата на вашата е-пошта

Кога објавувате тема, обидете се да ја направите тема која не може да се смета дека е спам. Исто така, треба да Избегнувајте извичници, големи букви или вообичаени зборови за активирање спам.

Избегнувајте ги сите горенаведени причини

Колку што е можно, последниот совет што ви го даваме е тоа обидете се по секоја цена да ги избегнете главните причини што ви ги наведовме зошто е-поштата завршува како спам. На овој начин ќе имате поголема веројатност да не го правите тоа.

Сега кога одговоривме на прашањето зошто мојата е-пошта завршува во спам, дали имате други предлози кои ќе помогнат да се спречи тоа да се случи?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.