Ги анализираме најновите трендови во светот на е-трговија

Роботот со вештачка интелигенција

Несомнено е дека последните настани што ги доживеавме на глобално ниво значеа а силна експлозија за е-трговија во последните времиња. Нешто што, преведено во бројки, значи дека речиси четвртина од Шпанците купувале онлајн барем еднаш неделно, а процентот на оние што го прават тоа еднаш на 15 дена или еднаш месечно се идентични.

Некои бројки кои претставуваат забележително зголемување на степенот на пенетрација на електронската трговија, во контекст во кој компаниите се повеќе се наоѓаат со поголема побарувачка, но исто така мора ефикасно да се натпреваруваат за да стекнат основа на пазарот. За да се постигне ова, нема ништо подобро од тоа да се знае што најновите трендови на онлајн пазарот.

Важноста на одржливоста

одржлива е-трговија

Во време кога се мора да има зелена перспектива и еколошката, електронската трговија исто така има своја одговорност. Во моментов, одржливоста на кој било производ или услуга е од суштинско значење за привлекување поголем број клиенти. Всушност, речиси половина од потрошувачите признаваат дека нивните одлуки за купување се под влијание на овој аспект. Затоа, ако сме способни да развиеме систем за е-трговија кој има помало влијание врз животната средина и знаеме како ефикасно да го пренесеме со нашите посетители, ќе имаме поголем капацитет да стекнеме основа на пазарот.

Грижете се за присуството на интернет

Друг аспект што мора да го има секоја компанија која има намера да продава онлајн или да постигне привилегирана позиција на пазарот е се грижи за вашето онлајн присуство. Нешто што влијае на сè што има врска со дизајнот на веб-страницата, неговата употребливост и имиџот на брендот. Но и со аспекти како што е добрата позиција на оние пазари на кои компанијата сака да ја фокусира својата активност.

онлајн присуство на е-трговија

Задача во која е од суштинско значење да се има а агенција за градење врски како и останатите специјализирани услуги во областа, кои помагаат да се оптимизираат инвестициите за рекламирање и да се постигнат подобри резултати.

Технолошко подобрување - вештачка интелигенција

Сè повеќе потрошувачи го тврдат тоа вештачката интелигенција им го олеснува животот, околу 80%. Присуството на сите видови уреди кои ги користат овие системи станува се почеста и еден од најновите трендови е да се вградат веб системи за вештачка интелигенција кои се способни да понудат подобри резултати на корисниците и клиентите. Меѓу функциите кои најмногу ги бараат овие корисници се некои како гласовно пребарување, поврзано со тековните лични асистенти, како и системи за предвидување кои им помагаат на клиентите полесно да го најдат она што го бараат.

Важноста на роковите

Живееме во време кога непосредноста е од суштинско значење. Помина времето кога требаше да чекаме една или две недели за да добиеме нарачка и се повеќе купувачи ја напуштаат онлајн продавницата ако видат дека времето за испорака на она што ќе го купат е премногу долго.

Овој аспект е поле на подобрување за компаниите со долго време на испорака. Најдете добар партнер во однос на дистрибуцијата или подобрете го внатрешниот систем на компанијата намалување на времето на обработка на нарачки е секогаш добра опција со цел да им се понуди пократко време на испорака на клиентите. Сето тоа без да се заборават најновите трендови како на пр како „кликни и собирај“, со кој клиентот може брзо да го подигне во продавницата она што го купил на мрежата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.